HEEMSCHUT SI Paalscherm hersteld Leden en rapporteurs gezocht actief CD Het herstelde deel van het Urker paalscherm bevindt zich tussen Richel en Staartweg. Het water markeert de Zuiderzee. In vroeger tijden omringde het scherm zowel de hogere keileembult als de lagergelegen staart FLEVOLAND Urk - Urk heeft (waarschijnlijk) het langste paal scherm van Nederland. Afgelopen jaren heeft de gemeente, met financiële hulp van de pro vincie Flevoland, een deel van de houten zee wering gerestaureerd. De hoop is dat ook geld gevonden wordt voor de resterende delen. De geschiedenis begint in 1660 als Amsterdam het eiland Urk koopt. Al snel wordt duidelijk dat een 'paelwerck' nodig is om overstromingen en landafslag te voorkomen. Urk is te belangrijk voor de navigatie van (zee)schepen op de Zui derzee. Het scherm wordt een blijvende kop zorg voor de Amsterdammers. Aanleg, onder houd en reparaties zijn kostbaar. Uiteindelijk neemt het rijk de taak over. Na de afsluiting van de Zuiderzee verliest het scherm zijn functie en tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt een deel van het hout, vanwege het brandstofgebrek, opgestookt. Daarna wordt het scherm onderdeel van het be schermde dorpsgezicht van Urk, maar het ver val is daarmee niet over. Er zijn twee gemeen teraadsperioden nodig om geld beschikbaar te stellen voor de prijzige hersteloperatie, waarbij massage van de raadsleden vanuit Heem schut Flevoland behulpzaam is geweest. In 2014 wordt met het herstel begonnen en in mei 2017 kan de trotse wethouder Freek Brouwer het gerestaureerde deel feestelijk openen. Urk bestaat al duizend jaar maar ook hier staat de tijd niet stil, begrijpen we van de bestuurder: 'Als je tegenwoordig jongeren op Urk vertelt dat Urk vroeger een eiland was, kijken ze je glazig aan.' Het herstelde en imposante diepzwarte scherm met zijn witte schuimkoppen is een onmisken bare herinnering aan het eiland met zijn volhar dende gemeenschap, de Zuiderzee en vooral de eeuwenlange strijd van de Nederlanders tegen het water. Ben te Raa GELDERLAND Heemschut Gelderland heeft de afgelopen tijd veel nieuwe zaken aan de orde gehad. Van het behoud van kerken tot historisch landschap, van nieuwbouw tot behoud van wederopbouwkunst. Nog steeds speelt de voorgenomen uitbreiding van het ziekenhuis in Doetinchem, waarbij de historische omgeving wordt bedreigd. Heem schut Gelderland ondersteunde de aanvraag tot herstel van de cascade op landgoed Biljoen in Velp. In Rheden speelt nog een beroep ten aan zien van een bouwplan in de landgoederenzone. Recent werden we benaderd over problemen rond een oude ambachtsschool in Arnhem. De Werkgroep Monumentale Kunst van Heemschut zet zich in dezelfde stad in voor het behoud van de Blauwe Golven, een uniek land-art kunstwerk. In Ede spelen eveneens zeer recent grote plano logische problemen rond de Buitenplaats Kern- hem. In Geldermalsen deden we een monumen- tenaanvraag voor de zanddijk van de Hollandse Waterlinie bij Fort Asperen. Het vervangen van de verharding voor een toplaag op de dijk deed letterlijk en figuurlijk veel stof opwaaien! Kortom: er is genoeg werk aan de winkel in onze mooie maar ook grote provincie Gelderland. Daarom blijven we zoeken naar goede rapporteurs en geïnteresseerden in het behoud van ons erfgoed die ons willen versterken. Als u interesse heeft om meer actief te worden, meldt u dan aan via info@heemschut.nl! Maud Arkesteijn van Willigen 16 september 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 16