Bestemming voor Buma State? HEEMSCHUT SI Behoud historische straatwand FRIESLAND Leeuwarden - Op zichtlocatie aan de zuid tangent is hotel Van der Valk Leeuwarden in aanbouw. Heemschut Fryslan helpt Van der Valk Hotels met het zoeken naar een nieuwe bestemming voor de pal naastgelegen kop- hals-romp boerderij Buma State, gelegen op de voormalige terp Techum. Door de aanleg van de nieuwe woonwijk kwam de boerderij leeg te staan en is ten prooi geval len aan vandalisme. De gemeente Leeuwarden heeft in 2015 de terp inclusief de boerderij verkocht aan Van der Valk Hotels, onder voor waarde dat de terp - een archeologisch monu ment - niet wordt verstoord en dat de boerderij (gemeentelijk monument) zal worden gerestau reerd. Om een passende functie in de boerderij te realiseren is door de directie van het hotel de buurt geactiveerd om met bruikbare ideeën te komen. Tot nu toe zonder resultaat. Gezien de deplorabele staat en de angst dat deze prachtige boerderij zal verdwijnen, is Heemschut Fryslan op locatie in gesprek gegaan met de heer M. Matser van Van der Valk Hotels. Als expert hebben we ons laten vergezellen door de heer P. Vellinga van de Boerderijenstichting Fryslan. actief Hoewel de boerderij ernstig in verval verkeert, is volgens de experts herstel grotendeels moge lijk. Het royale voorhuis is gaaf gebouwd en heeft een 'molkenkelder' waardoor de bouwpe riode rond 1870 moet liggen. De schuur heeft een indrukwekkend gebint, maar is wel aange tast door een staalconstructie voor de agrari sche bedrijfsvoering. In het gesprek kwam uit eindelijk het idee van een seniorencomplex met een aantal zelfstandige woningen naar voren als meest haalbare nieuwe functie. Vergelijk baar met de nabij gelegen Techumerpleats. We hebben Matser gewezen op de mogelijkheid van het inschakelen van studenten. Heemschut heeft in het verleden met een studieproject van de NHL te Leeuwarden succes gehad bij de herbestemming van de Cocosfabriek in Harlin- gen. Inmiddels hebben we daarvoor al contac ten gelegd. Wij hopen dat dit opnieuw tot een succesvolle herbestemming zal leiden. Sjolle Wieringa OVERIJSSEL Deventer - De gemeenteraad van Deventer heeft in mei besloten te kiezen voor de zoge naamde ontwikkelingsvariant behoud/nieuw bouw voor het Sluiskwartier. De historische, gesloten straatwand van het Pothoofd blijft gehandhaafd evenals vijf historisch waarde volle panden. De overige vier panden zullen worden gesloopt. Daarvoor komt nieuwbouw in de plaats. Hierdoor ontstaat er een goede mix van oud en nieuw in een kleinschalige set ting met ruimte voor particulier opdrachtgever schap. De geschiedenis van het Pothoofd met de overslagkade voor vracht- en passagiers schepen blijft daarmee afleesbaar. De gekozen variant sluit aan op het schets- plan dat in 2015 namens drie organisaties: de Stichting Industrieel Erfgoed Deventer, de stichting Oud Deventer en Heemschut Overijs sel aan de gemeente is voorgelegd. Die kwam ook bij de bewoners in de directe omgeving als beste uit de bus. Oorspronkelijk was hier sloop wordt nu door de gemeente stedenbouwkundig in combinatie met (grootschalige) nieuwbouw uitgewerkt. Wij blijven daarbij betrokken. voorzien. Het plan voor behoud/nieuwbouw Gijs van Elk september 2017 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 15