Brabantse Hoeders Mooie brochure Bewustwording draagt bij aan het vinden van goede herbestemmingen van kerken die aan de eredienst zijn of worden onttrokken. Dat zijn er naar verwachting meer dan 200. De komende jaren is het herbestemmen van kerken het grootste culturele probleem van Brabant. Het is tevens een probleem dat in korte tijd moet worden opgelost. Aan de eredienst onttrokken kerken kunnen niet lang leeg blijven staan omdat de gebouwen dan verloederen. Dat en de leegstand stuit tegen de borst van de gemeenschappen waar de kerken en de torens sinds mensenheugenis tot de vaste waarden behoren. De gebouwen zijn, los van het religieuze aspect, voor de gemeenschappen een materiële uitdrukking van hun identiteit. Het is daarom belang rijk een herbestemming te vinden voor aan de eredienst onttrokken kerken. Die herbe stemming biedt ook kansen. Deze nieuwe toekomst begint als zoveel mogelijk mensen zich betrokken voelen bij het onderwerp. Om dit te bereiken kan een massale open dag van betekenis zijn. Het is nu eenmaal zo dat de meeste mensen, zelfs in het van oorsprong katholieke Bra bant, nog nooit een kerk van binnen hebben gezien. Hen over de kerkendrempel halen en te overtuigen van het cultuurhistorische belang, is de belangrijkste opzet van de Bra bantse Open Kerkendag. Het initiatief is genomen door de Brabantse Hoeders. Dit is een organisatie van vrou wen en mannen die zijn onderscheiden met de Brabant Bokaal van het Prins Bernhard Cultuurfonds Noord-Brabant. Deze mensen komen uit alle delen van de provincie, ze hebben grote netwerken en de drive om samen culturele projecten te organiseren. Deze projecten hebben altijd als doel om door middel van cultuur de samenleving te versterken. Ze moeten Brabant breed zijn en vernieuwend. Eerdere projecten die door de Brabantse Hoeders zijn gerealiseerd had den onder meer te maken met de invloed van immigranten op de Brabantse cultuur en met de cultuur van streekproducten Een voorbeeld van een herbestemde kerk: de Johannes de Doperkerk uit Neerangel wordt door omwonenden beheerd. en streektalen als basis van de Brabantse volkscultuur. De Brabantse Open Kerkendag wordt geor ganiseerd door een breed georiënteerde werkgroep. Daarin hebben zitting vertegen woordigers van PKN, van de bisdommen Breda en Den Bosch, Erfgoed Brabant, PON (Provinciaal Opbouworgaan), de provincie Noord-Brabant en de Brabantse Hoeders. Steeds meer organisaties sluiten zich aan of bieden hun diensten aan, zoals de lande lijke Open Monumentendag. Er is inmiddels een website in de lucht en communicatie via de sociale media is serieus ter hand genomen. Verder is een projectorganisatie opgezet met een vaste kracht die is inge kwartierd bij Erfgoed Brabant in Den Bosch. Vijf duizendvoudig is over heel Brabant een brochure over het herbestemmen van kerken verspreid. De rijk geïllustreerde bro chure telt 40 pagina's. Deze eerste actie heeft meteen al tientallen reacties opge leverd van personen en organisaties die mee willen doen. Het maakt goed duidelijk hoezeer dit onderwerp leeft: de kerken gaan de Brabanders aan het hart, de ont kerkelijking ten spijt. De digitale versie van de brochure kan worden gedownload op www.openkerkenbrabant.nl. Via deze web site kan de brochure ook worden besteld. Deze wordt gratis thuisgestuurd. Door middel van een fijnmazige pr-campag- ne worden alle leeftijdsgroepen geïnspireerd om een bezoek aan een kerk te brengen. Behalve aan de openstelling van alle kerken op 26 november, wordt gewerkt aan een cultureel programma dat een bezoek extra aantrekkelijk moet maken. Het gaat hierbij om onder andere rondleidingen, lezingen, tentoonstellingen, muziekuitvoeringen en routes langs kerken. Alles is erop gericht om zoveel mogelijk mensen - en vooral hen die nooit meer in een kerk komen - te interes seren voor een bezoek. Paul Spapens is publicist, gespecialiseerd in erfgoed september 2017 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 13