Nieuwe of historische aanpak? Vervolg sche inslag: het verflauwen van het binnen- talud en het ophogen van de teen van de dijk door het opbrengen van baggerspecie. Een zevental erfgoedorganisaties, zoals de Schermer Alliantie, de Stichting Schermer Molens, historische verenigingen van Alk maar en Oudorp, Adapt! Alkmaar, de boer derijenstichting Noord-Holland Vrienden van de Stolp, stichting voor Landelijk Schoon West-Friesland en erfgoedvereniging Heem schut Noord-Holland trokken aan de bel bij het waterschap. Met publiciteitsacties, zoals berichten in lokale media, een wan deltocht langs de dijk voor geïnteresseer den, druk op het hoogheemraadschap, door het indienen van een zienswijze en het voeren van gesprekken, hebben wij het onderwerp nadrukkelijk geagendeerd. Het hoogheemraadschap reageert door het binnentalud steiler vorm te geven dan eer der gepland. Voor de Noordschermerdijk, als onderdeel van de West-Friese omringdijk en delen van de oostelijke Schermerdijk, wordt nu eerst een cultuurhistorisch onderzoek gedaan en worden de resultaten gebruikt om een aanpak te bepalen waarin veilig heid en cultuurhistorie hand in hand gaan. Voor de oostelijke Schermerdijk wordt een dergelijk onderzoek niet gedaan, maar heb ben de zeven erfgoedinstellingen de koppen bij elkaar gestoken om het hoogheemraad schap alert te maken op belangrijke plek ken, bijvoorbeeld de twee molenplaatsen van elk zestien molens langs de dijk. Tot op de dag van vandaag kun je aan verhogingen in het landschap en de uitstulpingen van de dijk zien waar deze molens hebben gestaan. De discussie heeft een aantal boeiende elementen in zich. Enerzijds is door de eeu wen heen dijkverzwaring toegepast door het aanbrengen van extra grondlagen. Archeo logisch onderzoek van dijken, bijvoorbeeld de Zuiderdijk langs het Markenmeer, toont de diverse stadia van dijkontwikkeling door de eeuwen heen. Dijken verzakken en moe ten dus periodiek worden opgehoogd. Fei telijk wordt daarmee een levend monument begraven, getransformeerd tot archeolo- Overstort van het maalcircuit bij Ondermolen D (museummolen). Op de achtergrond Ondermolen C. gie, met een nieuw dijkoppervlak als ver schijningsvorm. De Schermer Alliantie pleit ervoor dat met zorg te doen. Uit een cul tuurhistorisch onderzoek - archiefwerk en in het veld - moet blijken welke waardevolle delen de dijk in zich heeft en hoe die behou den kunnen blijven. Een belangrijk aspect vinden wij ook dat na de werkzaamheden geen super strakke dijk ontstaat. Dat is geen onlogische gedachte, waar in vroeger tijden met de hand werd opgehoogd doen nu de shovel en dragline dit werk. Een pro fessioneel oog voor het behoud van de oor spronkelijke uitstraling - bijvoorbeeld door inzet van een landschapsarchitect - is dus geboden bij de uitvoering. De Schermer Alliantie is blij dat het hoog heemraadschap in zijn plannen nu meer aandacht inruimt voor de bijzondere histo rische aspecten van de dijk. De erfgoedin stellingen worden hierbij betrokken. Het is spannend wat dit onderzoek gaat opleve ren. Bij het onderzoek naar de Zuiderdijk is een schat aan historische informatie boven tafel gekomen. Dat zou hier ook kunnen gebeuren, we hopen dat het onderzoek ons meer vertelt over de historie en dat de aan nemers er rekening mee houden. We hou den de vinger aan de pols en houden in de gaten dat de uitkomsten van het onderzoek op een passende manier vertaald worden in de projectaanpak. Op een depot tegen de dijk met vervuilde grond staat een picknickbankje, midden in de noordelijke molenring. De vervuilde grond wordt tijdens de dijkverzwaring opgeruimd, maar het schap wil de picknickbank graag behouden voor fietsers en wandelaars. Wij hebben voorgesteld een uitkijktoren in de vorm van een molen-achtkant te maken en die op een voormalige molenplaats te zet ten, met daarnaast de picknicktafel. Het hoogheemraadschap heeft positief gerea geerd op het idee. Wij houden u graag op de hoogte van onze vorderingen. Martin Bosch is voorzitter van de Stichting Schermer Molens. Om verder te lezen: Zwet, H. van. Lofwaerdige dijckagies en miserabele polder, Amsterdamse historische reeks, 2009. Bartels et. al. Dwars door de dijk. Stichting Archeologie West-Friesland, 2016 juni 2017 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 9