Database moet miskleun Raalte voorkomen KNOB Stimuleringsprijs Nieuwe directeur Restauratiefonds Ingezonden Erfgoednieuws Excursie Valkenburg Op zaterdag 2 september organi seert Heemschut Limburg een excur sie naar Valkenburg aan de Geul. We bezoeken de kasteelruïne met een gids die nauw betrokken is bij recent archeologisch onderzoek. De archi tectuur in en rondom Valkenburg is door de aanwezigheid van het kas teel beïnvloed. Voorbeelden hiervan zijn het station uit 1853 en de land goederen van de familie Regout. Valkenburg is gemakkelijk per trein bereikbaar. De kosten van toegang, gids, koffie met vlaai en lunch bedra gen 35,- per persoon. Voor opgave zie pagina 39. Kees-Jan Dosker is de nieuwe directeur van het Restauratiefonds. Dosker is geko zen vanwege zijn allround ervaring in het aansturen van organisaties en zijn visie op organisatieverandering. De laatste functie die Kees-Jan vervulde was divisiedirecteur bij Staatsbosbeheer, waar hij onder andere verantwoordelijk was voor alle activiteiten Om sloop van kunstwerken - zoals bij het voormalige postkantoor van Raalte - in de toekomst te voorkomen, zouden gemeenten 'omgevingskunst' moeten inventariseren en opnemen in een database. Daarvoor pleit rijksbouwmeester ir. Floris Alkemade van het Rijksvastgoedbedrijf. Alkemade advi seert over architectuur en stedelijke omge ving van het vastgoed van het Rijk. In Raalte is onlangs een in 1967 bij de in Noord-Holland, Zuid-Holland, Flevoland, Utrecht en voor de afdelingen Landschap, Cultuurhistorie en Gebouwen, Grondzaken, Vermogensbeheer en Juridische Zaken. Hij heeft ook een achtergrond in de logistieke en zakelijke dienstverlening. Hij werkte in (directie-)functies bij Koninklijke Nedlloyd, Tempo Team, Schiphol Group en ProRail. opening van het postkantoor geplaatst alu minium plastiek van de bekende kunste naar Willem Hussem 'meegenomen' toen het PTT-gebouw met de grond gelijk werd gemaakt. Het is vervolgens in de shredder verdwenen! Hoeveel kunstwerken in de decennia na de Tweede Wereldoorlog op of bij gebouwen van overheden, instellingen en scholen in dorpen en steden zijn geplaatst is onbekend. De redactie ontving naar aanleiding van het artikel in het decembernummer over duur zaamheid de volgende informatie van Frank van Unen: Het plaatsen van zonnepanelen op een monument of in een beschermd stadsge zicht is lang niet altijd handig. Er is een tamelijk voor de hand liggende oplossing waar ik niet zo veel over hoor. Dat is een collectief project op basis van de postco deroos. In mijn woonplaats Deventer loopt een dergelijk project, dat weliswaar niet specifiek op monumenteigenaren is gericht, maar dat wel voor hen handig kan zijn. Een groot gebouw op het bedrijventerrein, gren zend aan het postcodegebied van de monu mentale en beschermde binnenstad, wordt vol gelegd met zonnepanelen. Burgers die in de postcoderoos wonen, kunnen partici peren door een aandeel te kopen. Deven- terenergie verzorgt plaatsing, financiële afhandeling, onderhoud enzovoorts van de panelen. Zo heb je met weinig inspanning zonnepanelen en ze staan uitstekend bij je monument! Een elegante en voor de consu ment makkelijke oplossing. Op vrijdag 17 maart werd door onze zus tervereniging de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond (KNOB) de Stimu- leringsprijs voor nieuw onderzoekstalent uitgereikt. Vier masterscripties waren hier voor genomineerd. Winnaar was Agnes Kersten met haar onderzoek naar de oor sprong van het meest bepalende netwerk van de Nederlandse infrastructuur getiteld: Het ontstaan van het Nederlandse Rijks wegennet 1795-1940. Planning, ontwerp en uitvoering. Daarin laat zij zien hoe er al sinds de Napoleontische tijd in Nederland is nagedacht over een systematisch wegen- net. Uiteindelijk heeft dit geleid tot het beroemde Rijkswegenplan van 1927. De KNOB organiseert op vrijdag 23 juni in de Arnhemse Walburgiskerk Arnhem een stu diedag met het thema Fouten bij restaure ren. Meer informatie op de www.knob.nl juni 2017 HEEMSCHUT 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 45