Rechter: Monumentenstatus biedt meer bescherming dan bestemmingsplan Handhaving gevraagd Mathijs Witte en Norman Vervat Uitspraak rechtbank Wat eraan voorafging zaak, zo bleek op 20 mei 2015 tijdens een drukbezocht symposium over de problema tiek van de status van deze panden én het erfgoed uit de wederopbouwperiode. Heemschut en het Cuypersgenootschap stapten naar de rechter. Beide organisaties vinden dat er geen goede belangenafweging heeft plaatsgevonden. De rechter is het met hen eens. De motivering van de gemeente Enschede om geen nieuwe panden aan te wijzen deugt niet. Het belang van behoud van monumentale waarden moet even wichtiger worden afgewogen ten opzichte van het belang van de eigenaren om niet aan te wijzen vanwege verwachte nega tieve effecten. Deze afweging moet voor elk pand afzonderlijk gebeuren. De rech ter vindt verder dat het ontbreken van een financiële tegemoetkoming voor eigenaren geen reden is om niet aanwijzen. Als laatste vindt de rechter ruimtelijke bescherming via het bestemmingsplan niet voldoende. Via het bestemmingsplan beschermde panden zijn 'slechts' beschermd tegen gehele of gedeeltelijke sloop, terwijl bij een monu mentenstatus de monumentale waarden van de panden echt beschermd zijn. Heemschut en Cuypersgenootschap wach ten een nieuw besluit van het college af. Voor meer informatie over dit dossier verwij zen wij u naar onze website onder bedreigd erfgoed. Het college van B&W van Enschede wilde aan het einde van een zorgvuldige aanwij zingsprocedure twaalf wederopbouwpanden toch niet aanwijzen als gemeentelijk monu ment. De gemeente koos voor een vorm van ruimtelijke bescherming via het bestem mingsplan. Uiteindelijk floot de rechtbank Zwolle de gemeente terug. In 2008 verrichtte Het Oversticht in Zwolle voor de gemeente onderzoek naar wederop- bouwerfgoed in de gemeente Enschede. De gemeente wilde graag de monumentenlijst uitbreiden. Na een gedegen onderzoek naar 54 panden komt een lijst van twaalf gebou wen en complexen naar voren die monu mentaal en beschermwaardig zijn. In 2012 startte de procedure tot aanwijzing van deze twaalf wederopbouwpanden. Echter, na bezwaren van eigenaren buigt de gemeente in 2014. Begin 2015 verzoeken Heemschut Overijssel en het Cuypersgenootschap de gemeente Enschede alsnog de panden aan te wijzen. Enschede wees dit verzoek af. Ook bij de Enschedese bevolking leeft deze 44 HEEMSCHUT juni 2017 De Maranathakerk aan de Tweede Emmastraat is een van de beoogde beschermde monumenten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 44