Peter Nijhof jv r', rr^rs. Aiï Nederland waterland! Een gevleugelde uit drukking die aangeeft hoe dominant de rol van water in ons land is. Water bepaalde onze geschiedenis, economie, cultuur en landschappen. Kanalen, door de mens geschapen waterwegen, speelden door de eeuwen heen daarbij een sleutelrol. De oud ste kanalen zijn gegraven door de Romei nen, vanaf de Middeleeuwen gevolgd door nieuwe golven van kanalenaanleg. Kanalen werden gegraven voor ontginning en voor afwatering van woeste veengebieden, als bescherming tegen de vijand als onderdeel van militaire waterlinies, als snelle verbin dingen tussen steden of als economische slagaders. Tot in de jaren dertig werden in Nederland nieuwe kanalen gegraven. Na de Tweede Wereldoorlog begon de teloorgang. De beroepsvaart liep terug door het opko mend goederenvervoer per vrachtauto, later sloten veel oude industrieën langs kana len hun poorten en ook de toenemende schaalvergroting in de binnenscheepvaart leidde tot sluiting en soms zelfs tot dem ping van kanalen. Daarmee verloren histo rische sluizen, bruggen, dienstwoningen en schipperscafés hun functie en vielen in rap tempo ten prooi aan de sloper. De groeiende welvaart en de opkomende recreatievaart zorgden echter vanaf eind jaren zeventig voor een keerpunt. Lokale en regionale initiatieven leidden ertoe dat steeds meer gesloten kanalen nieuw leven werden ingeblazen. Hans Buiter en Roger Raat brachten onlangs een fraai geïllustreerd boek uit waarin aan de hand van twaalf kanalen een breder publiek kan kennismaken met de verbor gen schoonheid aan historische vaarwegen die Nederland rijk is. In elke regio wachten kanalen op hun ontdekking door recreanten per boot, te voet, per fiets of per auto... Zie voor de lezersaanbieding pagina 46. 0 Peter Nijhof is voorzitter van Heemschut *-> Flevoland. juni 2017 HEEMSCHUT 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 41