Stolpen in Noord-Holland Deventer: Industrieel erfgoed als inspiratiebron Programma F* Stolp uit 1746 in Twisk. Heemschut Noord-Holland organiseert op donderdag 29 juni een excursie voor leden en introducés om hen kennis te laten maken met het fenomeen stolpboerderij, prachtig Noord-Hollands cultureel erfgoed. Het aan tal beschermde stolpen is helaas beperkt. Jaarlijks verdwijnen in Noord-Holland enkele tientallen stolpboerderijen. Soms door brand, maar veel vaker door sloop. Als deze trend zich de komende decennia voortzet, zal het platteland van Noord-Holland een belangrijk deel van haar bijzondere karakter verliezen. Tijdens de excursie zal uitgebreid aandacht worden besteed aan de historie van de stolp, iconen van het Noord-Hollands land schap. Deze dag vinden een tweetal lezin gen plaats, is er een bezoek aan Museum boerderij West-Frisia - waar u zich waant in een bewoonde stolpboerderij anno 1900 - en is er een rondrit door het stolpen-dorp Twisk. Ter plaatse bezoeken we ook een gerenoveerde stolp. De excursie begint om 10.00 uur in Nieuwe Niedorp en eindigt daar om 16.30 uur. Voor het volledige excursieprogramma zie www.heemschut.nl De kosten, inclusief lunch en afsluitend drankje bedragen 47,50 per persoon. Van middeleeuwse Hanzestad ontwikkelde Deventer zich in de 19de en 20ste eeuw tot een echte industriestad. Toen Deventer in 1880 geen vestingstad meer was, kwam er nabij het middeleeuwse Bergkwartier, nog binnen de stadsgracht, een open gebied vrij. Hier ontstond een nieuwe wijk, de Raambuurt, met industriële gebouwen en (bedrijfs)woningen. In de jaren twintig tot zestig van de vorige eeuw werd er net buiten de stadsgracht een eigentijds, grootschalig en nieuw industriegebied gecreëerd, het Havenkwartier. Beide gebieden hebben zich - met behoud van het industrieel erfgoed als inspiratie bron - op een eigen wijze getransformeerd. De Raambuurt tot een stedelijke buurt met in hoofdzaak wonen; het Havenkwartier tot een brandpunt van innovatie en ontmoe ting. Op zaterdag 16 september organi seert Heemschut Overijssel een boeiende excursie met een wandeling door deze gebieden waarbij we het verhaal vertellen van de opkomst, het verval en de vernieu wingen die zo kenmerkend zijn. 10.30 uur - ontvangst bij Stichting Industri eel Erfgoed (SIED). Rondleiding door het Sluiskwartier, gevolgd door een korte introductie over het behoud en de transformatie industrieel erfgoed Het Raamkwartier. Aanmelden voor deze evenementen kan via kampen@heemschut.nl of per telefoon 020 622 52 92 op maandag, dinsdagochtend of donderdag. Inschrijven kan nu ook via onze website. Omdat wij bij voorkeur communiceren via e-mail, zouden wij graag beschikken over uw emailadres. Indien u dit nog niet heeft opgegeven, gelieve dit aan ons te zenden via bovenstaand emailadres. Bij voorbaat dank! door architect Martin Kleine Schaars. Bezoek aan het Archeologiedepot. Lunch in het Havenkwartier met aansluitend een rondleiding door het gebied. 17.00 uur - afsluiting. De deelname bedraagt voor leden 35,- en voor niet-leden 40,- per persoon. juni 2017 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 39