Gesprekken met projectontwikkelaar en architect hebben geleid tot een succesvolle aangepaste wederopbouw van villa Het Maereltje in Domburg. Nu dreigt echter door dezelfde combinatie de historische KPN kabelcentrale inclusief omgeving te worden gesloopt voor de bouw van een wanstaltig vitaliteitshotel. Willem Heijbroek Aangepaste nieuwbouw Alternatief voor sloop kabelcentrale Hoe het niet moet in Domburg Drie jaar geleden heeft Heemschut Zeeland bezwaar gemaakt tegen de sloop van villa Het Maereltje in Domburg. De gemeente Veere, waar Domburg onder valt, heeft geen gemeentelijke monumentenlijst en de kern van Domburg is geen beschermd dorpsge zicht. Heemschut heeft destijds actief samen gewerkt met het comité van omwonenden en heeft de gemeente kunnen overtuigen bij de nieuwbouw de oorspronkelijke bouwstijl en historische structuur te handhaven en ele menten her te gebruiken. De architect heeft hierbij een actieve rol gespeeld. Een minder geslaagd project betreft de voorgenomen sloop van het voormalige KPN gebouw, waar in 1925 een telefoon kabel werd aangesloten, die de eerste ver binding tussen Engeland en Nederland tot stand bracht. Vervolgens is het in gebruik genomen als versterkerstation, maar sinds de digitalisering is doorgezet, staat het leeg. Het entreegebouw in de vorm van een villa heeft een markante gevel in zakelijke stijl en zou de status van gemeentelijk monument zeker verdienen. Het is onder meer opge nomen in 'De monumenten van Nederland, deel Zeeland', uitgegeven door de Rijks dienst voor de Monumentenzorg (nu RCE). Het geheel plus een reeks voormalige vis sershuisjes in de naburige Weverijstraat is gekocht door een projectontwikkelaar, die het geheel wil slopen om er een vitaliteit- shotel te vestigen. De omvang hiervan is zodanig dat het de hele omgeving domi neert en het kleinschalige karakter aantast. Het vitaliteitshotel betreft een omvangrijke De opgeleverde herbouw en nieuwe uitbreiding van 'Het Maereltje 34 HEEMSCHUT juni 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 34