Overijverige wethouder Realiteitszin sen, niet ver van het Gelderse Zevenaar. 'In 2012 bereikte ons via een bezorgd Heemschut-lid de melding over het tracé- besluit van de A15. De verlenging van deze snelweg zou dwars over de havezate heen lopen met sloop van Huis Rijswijk tot gevolg. Ik was vooral ontdaan over de nonchalance en minachting waarmee de minister besloot zo'n eeuwenoude plek te vernietigen en de bewoners te verjagen. We zijn als Heem schut een waar mediaoffensief begonnen. Op een gegeven moment heb ik Youp van 't Hek op twitter een berichtje gestuurd dat hij geretweed heeft. Dat leidde tot veel steun betuigingen. Onze actie had ook tot gevolg dat, ondanks dat de mensen in de omge ving hun eigen sores hadden met de snel weg, ze zich ook Huis Rijswijk toe-eigenden als hun erfgoed. Dit erfgoed lieten ze zich niet meer afnemen.' Heemschut mag trots zijn op het resul taat: het tracé is gewijzigd en de havezate blijft behouden. Hoewel nu de belangrijke, tweede fase aanbreekt: het huis is zwaar verwaarloosd en een nieuwe eigenaar zal flink moeten investeren om het complex in volle glorie te herstellen. De dikste metasequoia van Nederland staat in het Cantonspark. Hoe is het eigenlijk afgelopen met de Ocrietfabriek, vraag ik Mathijs. Een diepe zucht volgt. 'Ik zal het je laten zien'. Even later rijden we langs een groot braakliggend terrein in een bocht van de Eem. 'Helaas hebben we de Ocrietfabriek niet kunnen redden. Een overijverige wethouder die graag daadkracht wilde tonen, trok aan het langste eind. Concrete plannen voor heront wikkeling van het terrein zijn er niet, dus we zullen nog jaren tegen een lege vlakte aan moeten kijken.' Mathijs is blij dat hij zijn carrière kan voort zetten in de erfgoedsector. Zo nu en dan heeft hij een teleurstelling moeten verwer ken, maar over het algemeen vindt hij het een dankbare taak om samen met gepas sioneerde mensen te werken aan erfgoed- behoud. 'Ik reis veel en je komt op bijzon dere plekken, verspreid over het hele land. Dat zal ik wel missen in mijn nieuwe baan, daar beperkt mijn werkterrein zich tot één eiland, weliswaar een prachtig Zuid-Hol lands eiland.' Heeft Mathijs tot slot nog een wijze raad voor ons als Heemschutters? Hij lacht als ik het vraag, maar er komt een serieus antwoord. 'Bezint eer ge begint en wees er vroeg bij - ik ben veel acties gewoon op de bonnefooi en te laat begonnen. Je wordt gegrepen door een bepaalde plek en wilt die behouden. Toch zou ik ook voor meer reali teitszin willen pleiten. Kies zorgvuldig want je tijd is kostbaar. Bedenk van tevoren een strategie, bijvoorbeeld hoe je bestuurlijk en maatschappelijk draagvlak kan creëren. Als dat niet realistisch lijkt, kan je je tijd en energie beter in iets anders steken. Ik zie dat niet als een nederlaag, want er zullen genoeg zaken overblijven waar Heemschut wel het verschil kan maken.' De inmiddels gesloopte Ocrietfabriek in Eembrugge (optie: historische foto van Ocrietfabriek). 30 HEEMSCHUT juni 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 30