Enthousiasme kanaliseren Schoffelen in het Cantonspark Tweetje naar Youp De eveneens gesloopte IJsselcentrale bij Zwolle. schut waarop Mathijs solliciteerde en werd aangenomen. 'In het eerste jaar heb ik me veel nieuwe dingen eigen moeten maken', vertelt hij over zijn begintijd bij Heemschut. 'Het omgaan met vrijwilligers was nieuw voor mij. Hoe kanaliseer je je eigen en hun enthousiasme in het woud aan regels en procedures van Nederlandse ruimtelijke ordening? Tegelijk leerde ik met de vrijwilligers mee, want in juridische procedures was ik ook nog een groentje.' Gevraagd naar Heemschut-acties die hem bij zullen blijven, noemt Mathijs de Elek triciteitscentrale Harculo bij Zwolle, beter bekend als de IJsselcentrale. 'Een waan zinnig groot wederopbouwcomplex waar ik heel enthousiast van word en waar je veel mee zou kunnen. Je moet het wel zien. Helaas wordt het momenteel gesloopt. In deze zaak heb ik geleerd hoe belangrijk het is om lokaal draagvlak te creëren en coalities te smeden. Vanaf de zijlijn of van hogerhand roepen dat een gebouw heel bij zonder is en een monumentenstatus moet krijgen, werkt niet meer. We waren ook helaas te laat betrokken. Heemschut kan wijzen op behoudenswaardige gebouwen of landschappen, maar alleen door lokaal draagvlak ontstaat er politieke wil en krijg je dingen voor elkaar.' Om vervolgens met enig cynisme er aan toe te voegen dat erf- goedbehoud soms puur van toevalligheden aan elkaar hangt. 'Een plotseling aftreden van een wethouder kan behoorlijk roet in het eten gooien. Of juist een doorbraak betekenen.' Terug naar Baarn, waar Mathijs mij rondleidt. We stoppen bij het Cantonspark waar hij in zijn puberteit als vrijwilliger vele uren heeft geschoffeld, gesnoeid en onkruid gewied. Bij de dikste Metasequoia van Nederland staan we even stil. Met grote armbewe gingen geeft Mathijs een toelichting op de historische gelaagdheid van dit park: eerst als buitenplaats van een rijke Amsterdam mer, toen als botanische tuin van de Univer siteit Utrecht en tot slot als stadspark van Baarn. De eyecatcher van het park is zon der meer de Wintertuin, het 'Crystal Palace' van Baarn. Sinds een grondige restauratie van het casco in 2012 staat deze rijks monumentale kas leeg. 'Betreurenswaar dig dat ondanks alle goede bedoelingen en investeringen van de gemeente er nog steeds geen exploitant is gevonden voor een nieuwe bestemming', spreekt Mathijs zich openhartig uit. 'Het is ook lastig omdat er strikte geluidsnormen zijn. Het huidige plan behelst een belevingscentrum met een escaperoom. Dit zal nu verder uitgewerkt worden. We wachten het af.' Trots is Mathijs op zijn succesvolle inspannin gen voor behoud van Huis Rijswijk in Groes- Wintertuin in het Cantonspark te Baarn. juni 2017 HEEMSCHUT 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 29