Toekomst Religieus erfgoed in Vlaanderen Gastcolumn Manuela van Werde Vlaams volksvertegen woordiger voor de N-VA, lid van de commissies onroerend erfgoed en cultuur Maar de tijden zijn veranderd, in Vlaanderen kijken we aan tegen een religieus patrimonium dat voor veel mensen zijn betekenis heeft verloren, maar intussen handenvol geld kost. Ook al vertegenwoordigt elke kerk een stuk geschiedenis, een stuk identiteit, toch klinkt de vraag steeds luider of we nog moeten investeren in leegstand. Als onroerend erfgoed niet mee-evolueert met de maat schappij verliest het zijn betekenis en waarde. En dan zit de kans erin dat - pakweg over 200 jaar - iemand zal zeggen: 'afbreken die handel!' Een monument is namelijk meer een proces dan een product, het is nooit 'af'. Elke nieuwe generatie moet dat monument opnieuw 'adopteren' en er betekenis aan geven. We moeten ons dus afvragen hoe we onze ker ken doorgeven aan de volgende generatie. Voor wie en waarom willen we ze bewaren? Hoe geven we het geres taureerde monument terug aan de gemeenschap? En Jaren geleden werkte ik voor 'Vlaanderen Vakantieland' op de VRT (Vlaamse Radio en Televisie). Anders dan de naam van de uitzending doet vermoeden, maakten mijn collega reporters en ikzelf reportages in binnen- en buitenland. We toonden mooie plekken, goede res taurants, interessante musea en historische gebouwen. Vlaanderen Vakantieland werd druk bekeken, ook in Nederland. Het was een ontzettend boeiende job, en niet alleen vanwege de buitenlandse reizen. Ik leerde namelijk ook mijn eigen land beter kennen, de geschiedenis van elke stad, elk dorp en elke gemeente. Tijdens de opnames werd ik altijd aangetrokken door kerken. Voor mij leek het of ze een plaats opeisten in de reportage, of ze stonden te trappelen om het verhaal van de plaatselijke gemeenschap te mogen vertellen. Ik liet ze graag aan bod komen, kerken zijn altijd meer geweest dan gebedshuizen. De kerk was letterlijk en figuurlijk het middelpunt van de samenleving, de plaats die zich ontfermde over de essentiële gebeurtenissen in een mensenleven: geboorte, huwelijk en dood. ook: hoe zorgen we ervoor dat jonge mensen die vertrouwd zijn met een moskee ook een band krijgen met onze kerken en monumen ten? Conserveren en restaureren volstaan niet meer om religieus erfgoed een toekomst te geven. Zingeving, hergebruik en identifica tie zijn de begrippen waar we over moeten nadenken. Een moeilijke opdracht, maar erg boeiend. Sinds herbestemming van religieus erf goed in Vlaanderen bovenaan de erfgoed-agenda staat, merk ik dat de belangstelling groeit. Zowel in de media als op straat. Op de Britse site www.visitchurches.org.uk, zijn mooie voorbeelden te vinden en dat bewijst dat kerken wel degelijk een toekomst hebben. juni 2017 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 27