Special Beeldbank koppelt bronnen Diacollectie vogelvluchtperspectief gadegeslagen met bijpassende beschrijvingen door experts. Een van hen was Dullé. In het archief van Heemschut - inmiddels bij het stadsarchief van Amsterdam ondergebracht - bevindt zich een manuscript voor een publicatie die in 1973 had moeten uitkomen bij het 100- jarig jubileum van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG). The Netherlands from the air zag vanwege de hoge drukkosten helaas het levenslicht niet. Niet lang na het overlijden van zijn vrouw overlijdt Dullé in 1996. Een zeer actief leven waarover in verschillende kranten en tijd schriften veel waardering werd uitgespro ken. Daarnaast had Dullé een passie voor erfgoed, die hij deelde met Heemschut, zelfs in letterlijke zin door het nalaten van zijn diacollectie aan onze bond. Het belang van de nalatenschap was voor Dullé's leven bepalend. Al in 1945 probeerde hij foto's te maken van de wederopbouw van Schiphol dat dan nog wordt bezet door de Groene Politie die niet gediend was van pottenkij kers. Dit belang zal een factor zijn geweest in zijn ijverige documentatie van Nederland. Het is duidelijk dat het fotograferen en documenteren van stadsgezichten en land schappen ook een grote hobby van de heer Dullé was. Tijdens zijn 25-jarig jubileum op de luchthaven Schiphol kreeg hij dan ook van het luchthavenpersoneel een fotoca mera cadeau. Heemschut hecht grote waarde aan privé- initiatieven als die van de heer Dullé. Wij zijn een organisatie die leeft van de inzet van vrijwilligers, van mensen die net als de leden van Heemschut het beste voorheb- ben met de architectuur en het historische cultuurlandschap van Nederland. Deze uit gebreide en goed georganiseerde diacollec tie past helemaal binnen dit plaatje. Dullé's dia's zijn tussen 1996 en 2014 in ons verenigingsblad gebruikt om artikelen kracht bij te zetten of van illustraties te voorzien. In 2014 is Heemschut begonnen met het digitaliseren van de dia's met de bedoeling deze online te ontsluiten. Dat proces is in 2016 voltooid. Voor de totstandkoming van dit bijzondere archief is de heer Dullé werkelijk stad en land afgereisd en heeft hij van alles gefo tografeerd. Niet alleen geeft het archief een goed beeld van de staat van verschil lende monumenten, speciale gebouwen en landschappen, het is vooral een bron van inspiratie voor de liefhebber van gebouwd erfgoed. De diacollectie van 36.000 stuks bevat een enorme variëteit aan beeld. In alle seizoenen, van weids tot gedetailleerd, oud en modern, gemalen, gebou wen en zelfs Volendamse klederdracht. Guus Dullé fotografeerde en documen teerde het allemaal. Na zijn dood is het hele archief aan Heemschut nagelaten, waar het lange tijd in een kast heeft gestaan. De foto's zijn na een grootschalige digitalisering online beschikbaar voor iedereen. Zie: heemschut.nl en beeldbank. cultureelerfgoed.nl. Wilt u meer weten over Guus Dullé? Een deel van zijn eigen archief is inmiddels ondergebracht bij het stadsarchief van Amsterdam. www.amsterdam.nl/stadsarchief. 26 HEEMSCHUT juni 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 26