Nieuwe leden Regelmatig melden zich nieuwe leden aan bij Heemschut. Maar wie zijn zij en waarom voelen zij zich betrokken bij de bescherming van ons erfgoed? In deze rubriek introduceren we een aantal nieuwkomers bij Heemschut. Deze keer Flip Wegenwijs, brievenbusverzamelaar te Zutphen. Eric le G ras Dinky Toys De brievenbussen van Flip Wegenwijs Wegenwijs (1932) is een echte verzamelaar. In het verleden waren het onder andere num merplaten en alles wat met bier te maken heeft. Sinds hij kleiner ging wonen zijn het brievenbussen: 'Het is begonnen in Dublin, waar de huizen prachtige deuren hebben. Dat bracht me op het idee om daar wat mee te gaan doen, maar oude deuren verzamelen is niet erg praktisch als je in een flat woont.' Een brievenbus is een belangrijk onderdeel van een deur en daar richt hij nu zijn aan dacht op. Niet onlogisch voor een man die in de jaren vijftig van de vorige eeuw gietmo- dellen maakte voor een Engels bedrijf dat werkte voor Rolls Royce en Dinky Toys, de speelgoedautootjes waarmee menig Heem schutter nog heeft gespeeld: 'Ik herken de vakkundigheid en de aandacht waarmee oude, metalen brievenbussen zijn gemaakt.' Wegenwijs heeft net zijn honderdste brie venbus binnengekregen: 'Ze zijn niet mak kelijk te vinden, waarschijnlijk ben ik in Nederland de enige met deze hobby. Ze zijn wel te krijgen, op Marktplaats in ieder geval, maar ze worden zeldzaam. En niet allen voor verzamelaars, ook in het straatbeeld. Loop maar eens door Zutphen, overal zie je de rechthoekige aluminium brievenbussen die de oude, stijlvolle exemplaren hebben 'Loop maar eens door het centrum van Zutphen en let op de brievenbus sen', zegt Flip Wegenwijs. En inder daad, als je dat doet zie je links en rechts prachtige deuren met daarin of daarnaast saaie, aluminium brie venbussen. Het zijn details, maar wel details die het grote geheel van de oude binnenstad ontsieren. vervangen. Een verarming voor de deur, voor de gevel en daarmee voor het aanzien van de stad.' Zijn verzameling heeft hij aan de muur han gen: 'Ze zijn vaak van koper en zitten vol ornamenten. Een sfinx, bloemenranken, vaak kenmerkende belettering. Over de makers weet ik helaas weinig en ook niet over hoe ze gemaakt zijn. Als er een Heem schutter is die me op weg kan helpen, dan hoor ik dat graag.' Misschien vindt hij zo iemand op een bij eenkomst of een excursie van Heemschut, want Wegenwijs wil daaraan gaan deelne men: 'Volgens mij zijn Heemschutters aar dige mensen en we delen in ieder geval iets waar we ons voor willen inzetten: het behoud van ons culturele erfgoed.' CD O O) O LU Flip Wegenwijs. 22 HEEMSCHUT juni 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 22