HEEMSCHUT fl Bijzonder naoorlogs kerkgebouw Centrum opnieuw bedreigd actief AMSTERDAM Begin 2017 hebben Heemschut Amsterdam het Cuypersgenootschap stadsdeel Nieuw-West verzocht om het kerkgebouw De Ontmoeting (voorheen de Hoeksteen) te beschermen als gemeentelijk monu ment. Op verzoek van onze organisaties hebben Gerrit Vermeer en Gert Eijkelboom een uitvoerige waardenstellende beschrijving van de kerk gemaakt. Uit dit onderzoek blijkt dat het kerkgebouw een aan zienlijke monumentale waarde heeft. De kerk is in 1962-1963 gebouwd door de belang rijke architect Piet Zanstra. Het is de meest markante kerk van zijn hand en een beeldbepalend element in de wijk Slotermeer. De ingang van het kerkcomplex is aan de Louis Couperusstraat, gemarkeerd door een opvallende luifel met een kunstwerk van de bekende monumentale kunstenaar en graficus Dick Elffers. Het interieur van de kerk is zeer zorgvuldig vormgegeven en bevat ook twee bijzondere ramen van Dick Elffers. Aangezien de kerkfunctie voor het gebouw mogelijk verdwijnt, zijn de erfgoedorganisaties van mening dat het stadsdeel het gebouw spoedig moet beschermen als monument. Norman Vervat -■ Dg QiiCmoatm LIMBURG Eys - Er wordt weer een nieuw hoofdstuk toe gevoegd aan de geschiedenis van de Pendile in Eys. De Pendile, genoemd naar de vroe gere dorpspomp tegenover het pleintje bij de barokke Sint Agathakerk, werd eind 20ste eeuw ondanks heftige protesten uit de bevol king en ondanks ernstige bezwaren van Heem schut Limburg en de Rijksdienst voor het Cul tureel Erfgoed gesloopt. De sloop verminkte het oude centrum. De protesten hadden zowel betrekking op die ernstige aantasting als op het vermoeden dat onder de Pendile belang rijke archeologische resten liggen van een oude voorburcht, behorende bij een ook ver dwenen mottekasteel op de heuvel direct ach ter de kerk. Het gemeentebestuur liet indertijd bij het verlenen van de sloopvergunning echter het belang van een zorgvuldige en passende vormgeving van nieuwbouwplannen vastleg gen. De gemeente sprak daarbij tevens uit dat de gevel van de Pendile daarin behouden zou moeten worden. Daarmee leken er voldoende waarborgen voor een zorgvuldige omgang met het erfgoed in het centrum te bestaan. Leken; want de woningstichting Wittem, nieuwe eige naar van de Pendile, blijkt nu op bedrijfseco nomische gronden niet bereid om aangepaste nieuwbouw op die plaats te plegen. Binnenkort zal de gemeente over de nieuw bouwplannen moeten beslissen. Heemschut heeft het gemeentebestuur gewezen op de eerder vastgelegde uitgangspunten. De nu bekende nieuwbouwplannen voldoen daar totaal niet aan. Het bijzondere karakter van het centrum van Eys, met een van de weinige barokke kerken die Nederland rijk is en met de oorspronkelijke bebouwing van Kunrader- steen aan de zijkant van de kerk, mag naar ons oordeel niet verder worden beschadigd. We zouden het een ernstige zaak vinden als het gemeentebestuur, na alles wat zich heeft afgespeeld en is afgesproken, op het eerder gegeven woord terugkomt. Hans Vermeer Blijf altijd direct op de hoogte van het laatste nieuws. Volg Heemschut op facebook en bezoek www.heem- schut.nl voor de verschillende dos siers en de laatste ontwikkelingen. juni 2017 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 19