HEEMSCHUT SI Universiteit in gevangenis Behoud tramstation actief NOORD-HOLLAND Haarlem - De Koepel werd als strafgevangenis gebouwd tussen 1899 en 1901. Het is een van de drie rijksmonumentale koepelgevange nissen. De andere twee staan in Arnhem en Breda. Alle drie hebben hun oorspronkelijke functie als gevangenis verloren en worden door het Rijksvastgoedbedrijf verkocht. De gemeente Haarlem werd daarbij een voor keursrecht gegund en B&W kocht het complex om het maatschappelijk initiatief van de Panop ticon een kans te geven zich in het complex te vestigen met een University College voor 600 studenten in samenwerking met onder andere de Vrije Universiteit en de Open Universiteit. Het initiatief, een unieke kans voor Haarlem, moet de komende twee jaar handen en voeten krijgen en dan moet blijken of het haalbaar is. Een meerderheid van de gemeenteraad aar zelde echter. Daardoor dreigde de Haarlemse Koepel in handen te vallen van de hoogste bieder, met het risico van een commerciële herbestemming. Een zeer ongewenste ont wikkeling voor een dergelijk beeldbepalend, strategisch en iconisch ensemble. Zelfs grote maatschappelijke druk van veel organisaties, inwoners van Haarlem en een gemeenschap pelijk pleidooi van de Vereniging Haerlem en Heemschut Noord-Holland dreigden niet te helpen. De raad bleef in meerderheid tegen. De tegenstemmers zouden daarmee de ver antwoordelijkheid op zich hebben genomen om de herontwikkeling aan de commerciële markt over te laten en daarmee aan het waar devolle plan voor een University College voorbij te gaan. Maar gelukkig handelde het college van B&W in het belang van de stad en maakte van haar bevoegdheid gebruik de Koepel aan te kopen en gedeeltelijk door te verkopen aan Panopticon (allebei voor 6,4 miljoen). Voor alsnog is een mooie publieke herbestemming van de Koepel gered en kan de stad, en dus haar inwoners, maximale regie en invloed uit oefenen, ook als mocht blijken dat het Panop ticon-plan niet haalbaar is. Heemschut blijft de ontwikkelingen van de Haarlemse Koepel kritisch volgen. Peter Koppen ZUID-HOLLAND Strijen - Tot de Watersnoodramp reden er trams van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (RTM) over de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Anno 2017 zijn er nog maar enkele resten van de RTM over: een brug, het hoofdkantoor en zes stations. In de Hoeksche Waard is alleen het tramsta tion in Strijen bewaard gebleven. Helaas zijn er plannen om dit station te slopen. Heemschut Zuid-Holland wil sloop voor komen door het gebouw uit 1904 te laten beschermen als gemeentelijk monument. De aanvraag hiertoe is ingediend bij de gemeente Strijen. En Heemschut staat in haar verzet niet alleen. Het museum RTM in Ouddorp steunt de aanvraag en onder de Strijenaren is liefst tachtig procent tegen sloop. Met al deze steun hopen wij op een goede afloop. Gertjan de Boer 18 HEEMSCHUT juni 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 18