HEEMSCHUT SI Historische dorpskern behouden Sloopvergunning geschorst actief UTRECHT Maarsbergen - Vanuit de dorpsgemeenschap in Maarsbergen kreeg Heemschut Utrecht het alarmerende bericht dat bij de ondertunneling van N226 onder de spoorweg Utrecht-Arnhem de historische structuur van de dorpskern onherstel baar dreigde te worden aangetast door de aanleg van een tunnelbak in de Wou- denbergseweg. In eerste instantie had het bestuur van de gemeente Utrechtse Heuvelrug voor dit tracé gekozen, hoewel er een paar goede alternatieven bestonden in de vorm van een rondweg aan de westzijde van het dorp. Naar aanleiding hiervan heeft Heemschut de gemeente en de provincie gewezen op de landschappelijke en cultuurhistorische belangen van Maarsbergen, een woonkern die zich langs de historische ontsluitingsas naar Huis Maarsbergen heeft ontwikkeld. Deze lineaire structuur met fraaie laanbeplanting en aanlig gende monumenten bepaalt nog steeds het ruimtelijk beeld van Maarsbergen en in belangrijke mate de identiteit van het dorp. Heemschut heeft zelf ook nog een van de bestaande varianten nader uitgewerkt. In hoeverre de bijdrage van Heemschut hierin doorslaggevend is geweest, is moeilijk te beoordelen, maar uiteindelijk heeft de gemeenteraad toch besloten de provincie te adviseren om te kiezen voor een tracé ten westen van het dorp. Tijdens de vergadering van 13 maart 2017 heeft de provincie aldus besloten. Martha de Wit NOORD-BRABANT Asten - Op 16 januari diende bij de rechtbank in Den Bosch de voorziening tot schorsing van de sloop van het monumentale pand dat plaatse lijk bekend staat als het woonhuis van Anneke de Bruijn, gelegen aan het Koningsplein 16 in de gemeente Asten. De rechter schorste de sloopvergunning en deed gelijk een uitspraak in de bodemprocedure. Hij verklaarde de beroe pen van Heemschut Noord-Brabant en stich ting Anneke de Bruijn gegrond. De gemeente Asten heeft het besluit tot sloop niet goed voor bereid en daardoor heeft ze in de basis geen goede belangenafweging van het monumen tale belang kunnen maken. Een bouwhistorisch onderzoek naar de monumentale waarden van het pand ontbreekt en de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed is niet om advies gevraagd, wat wettelijk verplicht is. Het college van Asten dient nu het motiveringsgebrek te herstellen. Dit betrof een tussenuitspraak. Later dit jaar volgt een definitieve uitspraak. Tot die tijd mag het monument aan het Koningsplein niet wor den gesloopt. In februari heeft Heemschut Noord-Brabant de gemeente geadviseerd in deze lopende zaak gezamenlijk op te trekken, waarbij ook de stichting Anneke de Bruijn betrokken zou moe ten worden. De gemeente is daar op ingegaan. Dat heeft onder andere geleid tot het advies van Heemschut om te gaan voor een diep gaand bouwhistorisch onderzoek en dit is over genomen en opgelegd aan de eigenaren van het monument. Daarnaast hebben de stichting, de gemeente en Heemschut een constructief overleg gehad, waarbij vooral is gesproken over hoe nu verder te gaan in dit traject. Daarbij speelt ook de nieuwbouwlocatie rond dit monu ment een grote rol. Vooralsnog wordt eerst de uitkomst van het bouwhistorisch onderzoek afgewacht. juni 2017 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 17