Schoorsteen gesloopt? Actief met rijke bodem GELDERLAND Nijmegen - De kolencentrale aan de Weurtse- weg in Nijmegen is een jaar geleden stilgelegd. Het complex zal worden gesloopt en het ter rein krijgt volgens plannen een bestemming voor de opwekking van alternatieve energie. Eind 2015 heeft Heemschut Gelderland aan dacht gevraagd voor de schoorsteen, om deze als landmark te bewaren ter herinnering aan 100 jaar elektriciteitopwekking. De reactie van de gemeente Nijmegen was dat enige cultuur historische waarde niet kan worden ontzegd, maar in de plannen voor 'de groene delta' is de schoorsteen niet meer ingepland. De Stichting Fabrieksschoorsteen (STIF) heeft op verzoek van Heemschut een rapport uitge bracht over de cultuurhistorische waarde van de schoorsteen. Het behouden van enkele beton nen schoorstenen in ons land zou zeer wense lijk zijn, zo ook deze in Nijmegen. Het markante beeld van Nijmegen op deze plek met deze schoorsteen zou de geschiedenis kunnen vast leggen. De uitgave van een uitvoerig boekwerk in 2015 'De centrale. 130 jaar productie van energie in Nijmegen' ondersteunt het belang van het behoud. Nijmegen heeft in totaal 67 schoorstenen gehad, waarvan er een paar zijn herbestemd. Zo staat er nog één bij de Rad boud Universiteit en een ander exemplaar bij de voormalige Dobbelmanfabriek. Met de uitvoe rige waardestelling van STIF heeft Heemschut bij het gemeentebestuur en de raad van Nijme gen in maart 2017 opnieuw aandacht gevraagd voor deze monumentale schoorsteen. Jan Reijnen FLEVOLAND Almere - Almere heeft een uniek bodemar chief. Nieuwe inzichten zijn aanleiding geweest de zorg hiervoor opnieuw vast te leggen, onder andere in de gemeentelijke nota Archeologi sche Monumentenzorg. De reden om dit actief te willen beschermen komt ongetwijfeld ook omdat de stad uit het niets is voortgekomen en dan is de behoefte aan het verkrijgen van een eigen identiteit groot. De periode einde middeleeuwen tot aan de afsluiting Zuiderzee laat zesentwintig scheepswrakken na, waarvan nog zeventien op de bodem liggen. Elf zijn wet telijk, de overige zes planologisch beschermd; vermoedelijk liggen er meer. Vliegtuigwrakken uit de Tweede Wereldoorlog zijn goeddeels geruimd; het omringende water herbergt nog wrakken, waarschijnlijk met bemanningen. Vooruitlopend op de stadsuitleg is de afgelopen Open dag bij een opgraving op het bedrijventerrein Stichtsekant in Almere. vijftien jaar veel vooronderzoek gedaan naar bodemsporen vanaf de oude tot en met de nieuwe steentijd. Het gaat dan meer om booron- derzoeken dan om opgravingen. Door dit onder zoek denken de archeologen van de gemeente Almere dat de omvang en rijkdom maar voor een klein deel bekend is: 'De bodem bevat unieke archeologische waarden, waaronder naar ver wachting vele complete nederzettingen met gra ven en grafvelden, jachtkampementen, rituele deposities, kano's en houten constructies.' Bijzondere belangstelling is er voor het nieuwe stadslandschap annex woongebied Oosterwold. De aanleg vindt niet plaats op de gebruikelijke zandopspuitingen. De kans is daarom aanwezig dat nieuwe scheepswrakken worden ontdekt. Daarbij komt dat het nieuwe gebied bovenop een belangrijk deel van de prehistorische Eem- delta ligt, met waardevolle archeologische plaatsen uit de steentijd. Bijzonder is dat in het structuurplan voor dit gebied is bepaald, dat de nu nog verscholen contouren van de Eemdelta, herkenbaar terugkomen in de leefomgeving van de nieuwe bewoners. Het mag duidelijk zijn dat Heemschut Flevo land deze ontwikkelingen met vreugde volgt. Ben te Raa 16 HEEMSCHUT juni 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 16