Buitenplaats aangetast? HEEMSCHUT SI Nieuwe koers stedelijk erfgoed FRIESLAND Beetsterzwaag - Aan de Hoofdstraat van het dorp rijgen de voorname woonhuizen van adel en patriciaat zich aaneen met diepe achter tuinen en overtuinen. De tuinen zijn inmiddels deels door dorpsuitbreiding en zorginstellingen ingenomen. Het best bewaard zijn het 19de-eeuwse land goed Lycklama en de Freulesingel, de histo rische route tussen het dorp en het beekdal van het Koningsdiep. Zorginstelling De Wissel van Talant, gelegen aan weerszijden van deze openbare Freulesingel, is bezig met een grote vernieuwingsslag. In de Omgevingsvisie 2015 2030 heeft de gemeente Opsterland aangege ven, dat er grote kansen liggen om de land- goederenzone bij de herontwikkeling van de zorginstelling te verbeteren. Heemschut Fryslan is van mening dat de gemeente zelf hierin de regie moet voeren. Heemschut heeft in juni 2015 erop aange drongen om voor de vernieuwing van De Wis sel zowel een bestemmingsplan met (wettelijk verplichte) cultuurhistorische afweging, als ook een beeldkwaliteitsplan vast te stellen. In dit plan staan de kwaliteitsvoorwaarden voor de inrichting van het gebied en voor de bebou wing, die voortkomen uit de cultuurhistorische waardestelling. Bij latere nieuwe bebouwing of herinrichting van het park kan dit als toetsings- actief kader dienen. Echter het beeldkwaliteitsplan achtte het gemeentebestuur niet nodig, wel een bestemmingsplan met een cultuurhisto risch onderzoek. Heemschut heeft daarop in juli toch een ziens wijze ingediend tegen het globale bestem mingsplan 'Herinvulling De Wissel - plandeel Beukenlaan', omdat door de ruime planologi sche bebouwingsmogelijkheid langs de Freu lesingel en deels ook op de Ezelskamp in de toekomst een verdere aantasting van het Lycklama-landgoed heel goed mogelijk is. Het bestemmingsplan is echter ongewijzigd vastge steld. Heemschut heeft geen beroep ingesteld, maar zal er bij de gemeente op aandringen om samen met Talant en cultuur- en natuurgroe- peringen van Beetsterzwaag een beheerplan te gaan opstellen voor behoud en herstel van de unieke Freulesingel. Paula Voorthuijsen OVERIJSSEL Almelo - In een manifest Stedelijk erfgoed van grote waarde voor Almelo pleiten drie Almelose raadsleden voor behoud en ontwikkeling van het stedelijk erfgoed en een visie op de lange termijn. Michiel van Heek (CU), Martin Mulder (D'66) en Hans Buitenweg (GL) vinden dat bestaande gebouwen een nieuwe functie moeten krijgen. Wel moeten daarbij zoveel mogelijk de originele vormen gehandhaafd worden. Zij zetten graag een stap verder: Erfgoed is veel meer dan alleen monumenten. Ook straten, parken en waterlopen die door hun bijzondere beeldkwaliteit bepalend zijn voor het karakter en de sfeer van een plek. Zij pleiten voor een mentaliteit van waarderen en koesteren. Behoud van stedelijk erfgoed moet een substantieel gewicht krijgen bij de afweging en uitvoering van het omgevingsbeleid. Dit manifest en een nieuw raamwerk van beleidsnota's van B&W vormen de basis voor een gedachtewisseling tussen gemeenteraad en erfgoedorganisaties. Begin dit jaar nam de gemeente het initiatief om samen met betrok- De voormalige gevangenis van Almelo. ken organisaties en Heemschut Overijssel een rondgang langs een aantal monumenten te maken. Veel van deze gebouwen zijn geres taureerd en hebben een andere bestemming gekregen. Bijvoorbeeld het voormalige Huis van Bewaring dat nu een hotel is. Na afloop is gediscussieerd over de rol van erfgoed, de instrumenten voor de bescherming en de erf goedagenda. Een mooie basis voor samenwer king. Echt een nieuwe koers die als voorbeeld kan dienen voor andere steden! Ingrid van Bergenhenegouwen juni 2017 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 15