HEEMSCHUT SI Aantasting afgewend Interieur ontsnapt aan slopershamer? actief GRONINGEN Groningen - Heemschut Groningen heeft zich in het najaar van 2016 ingezet om de historische waarde van Pluimerstraat 3 en 5 te Groningen te waarborgen. De twee 17de-eeuwse arbei derswoningen zijn karakteristiek en zeldzaam geworden vanwege saneringen na de Tweede Wereldoorlog in het kader van de Woningwet. Ze lijden erg aan achterstallig onderhoud. De eigenaar is voornemens de huidige werkplaats DRENTHE Zuidwolde - Ze bestaan nog. Boerderijtjes van bijna 170 jaar oud waar weinig aan gedaan is en die nog in oorspronkelijke staat verkeren. Van binnen en buiten. Zoals de boerderij aan de Drogterweg 13, net buiten Zuidwolde. Met twee voorkamers van vijf bij vijf meter met de originele bedsteden, een schouw met kachel en de originele kastruimte. Het pand, dat overigens prachtig in het landschap past, is in januari ver kocht. Het stond zestien maanden te koop. Tik het adres in op Google en u vindt het met foto's en beschrijving. Het was bijna verkocht aan mensen die het volledig wilden slopen. Gelukkig zagen die er vanaf en kwam het in handen van mensen met meer oog voor het verleden. Heemschut Drenthe attendeerde de gemeente op het belang van het bijzondere interieur. De wethouder had daar aanvankelijk weinig oren naar, maar later gelukkig wel. De Wolden kent geen gemeentelijke monumenten maar alleen karakteristieke panden. Die zijn toch minder beschermd. En dergelijke interieurs? Die zijn nog steeds zo goed als vogelvrij. Jammer dat Nederland daar niet zuiniger op is. Groningen Beetsterzwaag Zuidwolde Haarlem Almere Amsterdam Almelo Maarsbergen Nijmegen om te bouwen tot woningen. De hiervoor gemaakte plannen zouden afbreuk doen aan de cultuurhis torische waarde van de panden; vooral de wens dakkapellen te plaatsen zou leiden tot schade aan de oorspronkelijke dak constructie, die een zeld zaamheid is geworden. Heemschut is tegen de van rechtswege verleende vergunning in bezwaar gegaan. De gemeente verleende de vergunning, maar vereiste van de aanvra ger nog wel dat hij de nadere bouwplannen ter goedkeuring zou indienen. De aanvrager had het plan om onder andere dakkapellen te plaatsen wat kon rekenen op een nega tief erfgoedadvies. In de vergunning stelde de gemeente dan ook dat deze plannen geen doorgang konden vinden. De aanvrager diende een bezwaar in en probeerde langs die weg als nog groen licht te krijgen voor de dakkapellen. Heemschut volgde met een bezwaarschrift en stelde dat de bestaande eisen in de vergunning gehandhaafd moesten worden. Daarop volgde overleg tussen de aanvrager en Heemschut over hoe de plannen in overeenstemming kon den worden gebracht, rekening houdend met de cultuurhistorische waarden van de panden. Op voorwaarde dat Heemschut het bezwaar zou intrekken, heeft de aanvrager zijn plannen gewijzigd. Een win-winsituatie: de unieke arbei derswoningen krijgen hun woonfunctie terug en kunnen een flinke opknapbeurt verwachten. Matthijs Verwer 14 HEEMSCHUT juni 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 14