Excursie Nieuw leven Inbreng Heemschut Slot Oostende vormde het uitgangs punt voor de Heemschut-excursie in Zeeland op 3 juni 2016. Met derge lijke excursies laten de vrijwilligers van Heemschut op bevlogen wijze leden en niet leden kennis maken met de bijzondere streken in de pro vincies en het werk van de verschil lende commissies. (2002), geeft in zijn publicatie aan dat dit echter wel een voor Goes belangrijk anker punt in de nederzettingsgeschiedenis is. Dit soort gebouwen verlenen immers identiteit aan een stad. Een gemis als zoiets niet meer herkenbaar zou zijn. Een verhaal wat zonder anker zou moeten worden doorver teld. Maar slot Oostende is er nog! En niet alleen in verhalen. De gemeente Goes heeft kans gezien met een initiatiefnemer een café restaurant annex stadsbrouwerij op de loca tie te herontwikkelen, met openbare tuin en doorgang tussen Wijngaardstraat en Sin gelstraat. Voor het imago een oppepper. Het 19de-eeuwse beeld van Goes als 'une ville laide et triste', zo beschreven door Ch. de Koster in 'Le tour du monde 1874 la Zelande' komt door een goed binnen- stadsbeleid uit 2000 steeds meer in het tegendeel te verkeren. Behoud en restau ratie van de verborgen historische resten van Slot Oostende en van de (archeolo gisch) waardevolle elementen in de directe omgeving vormen het uitgangspunt voor het hele project. De Provincie Zeeland verleende subsidie om de ontwikkeling te ondersteunen. Een lange periode ging eraan vooraf voor een exploitant het cultureel erfgoed wist te omarmen. Tijdens de restauratie en her bouw moesten soms nog eindjes aan elkaar geknoopt worden: beeldkwaliteit, behoud van wat onder de grond waardevol bleek en wensen van de exploitant. Dat de gemeente Goes en de nieuwe eige naar de zaak rond hebben gekregen - met in acht name van wat er is overgebleven van de geschiedenis van de bijzondere plek - verdient een compliment. Het ging ook niet vanzelf dat de aanpak van de restauratie kon worden toevertrouwd aan een architec tenbureau en een aannemer die met histo risch erfgoed weten om te gaan. Deze aanpak heeft Heemschut Zeeland graag gesteund met een aantal aanbevelin gen die ook nog serieus werden genomen. Waar ging het om? Eén van de meest waar devolle elementen die van het kasteel is overgebleven is de kelder met fraaie kruis gewelven. Er stond grondwater in de kelder en het scheen onmogelijk om de vloer zo te verlagen dat de basementen van de pijlers weer in het zicht zouden komen. Heem schut heeft met succes geohydrologisch onderzoek bepleit. Het resultaat is een vloer met een interessant verhaal! Het verhaal van een tussenvloer die ook al eeuwen oud moet zijn geweest, omdat het grondwater omhoog was gekomen. Klimaatverandering in Goes een paar eeuwen terug? Nee, iets anders. Aannemelijk is dat de stijging van het grondwater binnen in het slot het gevolg was van het dempen van de slotgracht die daarmee de water afvoerende functie ver loor. Ook vroeg Heemschut speciale aandacht voor de oude houten vloeren en vloerdelen. Er bleek veel van waarde aanwezig om her te gebruiken. Heemschut Zeeland heeft zich bewust niet willen mengen in de discussie over de opbouw en reconstructie van een hoog opgaande buitengevel. Dat de keuze op een historiserende aanpak, naar een voorbeeld op een oude afbeelding is gevallen en niet op een eigentijds ontwerp, is een kwestie van smaak en architectonische oriëntatie. Verbinden van oud en nieuw en het steunen van het proces was het belangrijkste. Het gaat Heemschut vooral om het succes van een moeilijke en kostbare, stedelijke opgave die Heemschut belangrijker vindt dan diver gerende inzichten rond de nieuwe gevel. sJr juni 2017 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 13