Hoeveel levens voor Oostende? Oostende ligt in België en in Goes! De naam Slot Oostende leek in Goes lange tijd niet meer dan een historische naam in de aanduiding van een straat. Wie op zoek ging naar een kasteel met die naam kwam teleurgesteld terug. De plaats waar het slot zich zou moeten bevinden was jarenlang niet meer dan de vervallen gevel van een Grieks restaurant... Arjen Drijgers Nederzettingsgeschiedenis Aan het zicht onttrokken lag achter de gevel van 'de Griek' een wat bouwvallige aan- en achterbouw. Toch bleek er administratief sprake van een rijksmonument op deze plek, wat nu bepaald niet van het restau rant op die plek afstraalde. Het verborgen bestaan van rijksmonument nr. 16376, wat dus ooit Slot Oostende was, wordt nu geluk kig weer tot leven gewekt. De naamgever van Slot Oostende, Jan van Oostende, ligt begraven in de Grote- of Maria Magdalenakerk in Goes, waar zijn fraaie grafzerk uit 1516 nog steeds kan worden bewonderd. In de tweede helft van de 15de eeuw nam hij zijn intrek in wat toen 'Torenburg' werd genoemd. Een versterkte woontoren uit de 13de eeuw, vlakbij de kerk. De opvolger van een kasteelbergje of mot- tekasteeltje waarschijnlijk dichtbij gelegen; een ontwikkeling die zo kenmerkend is voor veel kastelen in Zeeland. De naam duidt op een woontoren, later met wat bijgebouwen, en niet op een kasteel van grootse allure, omdat in de bronnen ook wel van 'huse' of 'hofstede' wordt gesproken. De auteur C. Dekker van 'Goes een schamele Landstede' 12 HEEMSCHUT juni 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 12