Toekomst Heemschut centraal op ledenbijeenkomst Kom meepraten over de toekomst van de vereniging. Dat verzoek kwam van het landelijk bestuur van Heemschut en ongeveer vijftig leden gaven er gehoor aan. Ze kwamen met frisse ideeën en suggesties en zorgden voor een levendige discussie. Eric le G ras Samenwerking Social media Als je wilt praten over de toekomst van Heemschut, dan moet je eerst de huidige situatie kennen. Al met al is die redelijk rooskleurig. Heemschut is een levendige vereniging, beschikt over een schat aan kennis en is financieel gezond. Zwakke punten zijn de complexe organisatiestruc tuur en een vergrijzend ledenbestand. De dalende trend in het ledenaantal kwam in 2016 vrijwel tot stilstand, onder andere vanwege een gerichte ledenwerfactie vanuit Heemschut Groningen. Toch is er geen reden om achterover te leu nen, al was het maar omdat de bedreigingen van ons erfgoed eerder toe- dan afnemen. Volgens veel van de deelnemers aan de bij eenkomst kan samenwerking met verwante organisaties zoals historische verenigingen leiden tot effectievere bescherming. Die samenwerking kan beter niet geformaliseerd worden, dat werkt vaak demotiverend. Bij gezamenlijke projecten kan Heemschut onder andere kennis inbrengen. Die kan ook op andere manieren benut worden. Mogelijkheden als de oprichting van een Heemschut-academie, het organiseren van kennisbijeenkomsten, meer opleidingen voor vrijwilligers en een publicatiereeks passeer den de revue. De bestuursstructuur kreeg ruime aan dacht. Een kleiner, slagvaardiger (dagelijks) bestuur leek de voorkeur te hebben, maar dat DB moet de relatie met de provinciale commissies en werkgroepen koesteren. Andere suggesties waren dat er meer pro fessionals in het DB moeten komen en dat het DB zich inhoudelijk met beschermings- werk moet gaan bezighouden. Ledenwerving blijft nodig, maar of inves teren in een PR-campagne veel oplevert is de vraag. Gerichte acties, zoals die in Groningen rond de fiscale aftrek voor monu- mentenbezitters, lijken wel zoden aan de dijk te zetten. Melden van successen kan vrijwilligers en ook de buitenwacht motive ren. Bovendien is aanwezigheid op de social media tegenwoordig onontbeerlijk en daar doet Heemschut het goed. Tegelijkertijd was er de oproep om rekening te houden met leden die niet handig zijn in de omgang met computers. Opvallend was de melding van twee leden dat ze zich hadden geabonneerd op het blad van Heemschut, maar zich pas jaren later realiseerden dat ze daarmee ook lid waren. Anders gezegd: naast ledenwerving vraagt ook ledenbinding de aandacht. 'Een inspirerende bijeenkomst, die voor her haling vatbaar is' concludeerde voorzitter ad interim Jan van Gils: 'We hebben nuttige tips gekregen, waarop we kunnen voortbou wen.' Waarna tijdens de afsluitende borrel een advies van een van de leden meteen in de praktijk werd gebracht: 'Hou het ook gezellig.' juni 2017 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 11