De geschiedenis van het Bartholomeus Gasthuis begint in 1367 als een Utrechts burger het Sint Apollonia Gasthuis sticht. Het is aanvankelijk een kleine herberg waar bedelaars en pelgrims onderdak kunnen vinden. In 1378 kreeg het gasthuis in Utrecht een aanzienlijke schenking van Willem, Heer van Abcoude en Duurstede. Hij besluit dan dat voortaan alleen nog zieken opgenomen mogen worden. Ook gaf hij de herberg een andere naam: het Sint Bartholomeus Gast huis. Het is gebleken dat dit het enige gast huis in Nederland is, dat in dezelfde functie en in hetzelfde gebouw de tand des tijds heeft doorstaan. De regentenzaal dateert uit 1632 en negen jaar later besloten de regenten de wan den met gobelins te bekleden. Zij gaven opdracht aan Maximiliaan van der Gucht, een bekend Delfts tapijtwever. Van der Gucht werd verzocht een gobelin te maken met de voorstelling van een bos met lanen, vergezichten en allerlei kleurrijke dieren. De negentien regenten betaalden voor dit omvangrijke kunstwerk (ruim dertien meter lang) per persoon 48 gulden, een fors bedrag in die tijd. In 1644 werden de ove rige, kleinere wanden van de zaal voorzien van gobelins, eveneens uit de weverij van Van der Gucht. Omdat de vier gobelins spe ciaal voor de zaal zijn ontworpen, vormen zij één geheel. Dat zij zich nog steeds op de oorspronkelijke locatie bevinden, maakt dat dit unieke stuk Nederlandse tapijtwe- verskunst met het gebouw een bijzonder cultuurhistorisch ensemble vormt. Het com plex, een rijksmonument, bevat verder een oude ziekenzaal, een kapel en kelders, en beschikt over een mooie collectie kunst- en gebruiksvoorwerpen. Het Bartholomeus Gasthuis is zich zeer bewust van dit erfgoed, dat een unieke combinatie vormt met eeuwenlange zorg- geschiedenis op een en dezelfde plek. Het tö Bartholomeus Gasthuis werkt ondanks de co soms tegenstrijdige belangen van zorg en erfgoed aan de instandhouding van beide. CC co ~z. Kijk voor alle activiteiten rondom het jubi- leum op www.bartholomeusgasthuis.nl m maart 2017 HEEMSCHUT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 5