Verwaarloosde boerderijen in Noord-Brabant Handhaving gevraagd Mathijs Witte destijds sloop voorkomen, maar sinds het overlijden van de laatste eigenaar en het in handen kwam van de erven, is noodzake lijk onderhoud achterwege gebleven. Er was dan wel een zeil over het dak gespannen, maar dat is er weer deels afgewaaid. Het monument is nu niet wind- en waterdicht, wat wel een vereiste is. De achterkant ligt helemaal open en het dak is deels inge stort. Er is sprake van duidelijke actieve en passieve verwaarlozing, maar de gemeente Nuenen grijpt niet in. Onduidelijk blijft waarom niet. Actievere opstelling gemeente gewenst De heemkundekring De Drijehornick en enkele politieke partijen zetten zich al jaren in voor behoud. Een handhavings- verzoek van de heemkundekring werd door de gemeente kansloos geacht. Heemschut Noord-Brabant adviseert de gemeente Nuenen nu een onderzoek te laten uitvoe ren naar de overgebleven monumentale waarden en de bouwkundige staat van de boerderij. Een dergelijk onderzoek kan uit wijzen in welke mate en tegen welke kosten een herbestemming mogelijk is. Daarop kan gefundeerd een besluit worden genomen of er al dan niet gehandhaafd moet worden. In ieder geval moeten zo snel mogelijk maat regelen genomen worden om verder verval aan te pakken. Mogelijk kunnen de eigena ren terecht bij de subsidieregeling van de gemeente voor achterstallig onderhoud bij gemeentelijk monumenten. Die is sinds 2015 in werking. Daarnaast kan actiever gezocht worden naar mensen die de boer derij zouden willen opknappen. Liggend in het van Gogh Nationaal Park zou er genoeg animo voor moeten zijn. maart 2017 HEEMSCHUT 45 In het buitengebied van Zuidoost-Brabant staan veel oude monumentale boerderijen te vervallen. Heemschut Noord-Brabant heeft de laatste periode vijf meldingen gekregen van verwaarloosde monumen ten. Het betreffen zowel rijksmonumenten als gemeentelijke monumenten. Jammer genoeg blijkt het verval al langer aan de gang te zijn. Dat had voorkomen kunnen worden. De betreffende gemeenten heb ben de verwaarlozing teveel op hun beloop gelaten. Enerzijds omdat ze over te weinig kennis beschikken, anderzijds omdat het ontwikkelen van een goed functionerend erfgoedbeleid (en handhaving) meestal geen prioriteit heeft. Heemschut Noord- Brabant probeert de komende tijd de kennis en kunde bij Brabantse gemeenten te bevor deren inzake het vroegtijdig ingrijpen als het gaat om verwaarlozing van monumenten en over het moedwillig of onbewust wijzigen van monumenten. De commissie wil via schrif telijke informatie en met werkbezoeken gemeentebesturen gaan infomeren. Er geldt namelijk wel een instandhoudingsplicht voor monumenten, zowel vanuit de Erfgoedwet als vanuit de gemeentelijke erfgoedveror dening. Colleges kunnen eigenaren daarop wijzen, terwijl gemeenteraden hiervoor aan dacht bij colleges kunnen vragen. Langgevelboerderij Nuenen Op een van de mooiste plekken van de gemeente Nuenen, nabij molen de Roos- donck en tegenover het huis waar Vincent van Gogh zijn aardappeleters schilderde, staat op de Gerwenseweg 3 een verwaar loosde langgevelboerderij. Het pand ligt heel markant in een bocht van de weg op een groot groen erf met oude lindebomen. Sinds 2004 is het pand een gemeentelijk monument. Een monumentenstatus moest Het pand aan de Gerwenseweg 3 in Nuenen, situatie 2016.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 45