Dit Drentse veenkoloniale landschap tussen Valthermond en Nieuw-Weerdinge vertoont nog steeds een grote mate van openheid. Door deze openheid geeft het - door de oogharen heen - een beeld van de openheid van de periode voor de ontginning van het ooit 170.000 ha grote hoog veengebied Bourtangermoor. 'Zo bleven grote delen van Drenthe groen en leeg. Noord-Brabant werd een indus trieel landschap met daartussen natuur gebieden', zegt Hanskamp 'Het verschil is opvallend, ook als je rekening houdt met de verschillen in oppervlakte en bevolkings dichtheid. Je kunt wel door Noord-Brabant fietsen zonder veel bebouwing tegen te komen, maar dan moet je heel goed op de kaart kijken. In Drenthe bleef de landbouw voornamelijk grondgebonden en daar kun je alle kanten op. Dat verschil is voor een flink deel terug te voeren op politieke keuzes.' In zijn geboortestreek, de Achterhoek, ziet hij een vergelijkbaar patroon: 'Net als in Drenthe en Noord-Brabant heb je daar zandgrond en op dat type gebied richt ik me. Over de verhouding tussen politiek en landschap in andere delen van het land kan ik minder zeggen. Hoe dan ook, het zuiden van de Achterhoek was voornamelijk katho liek en lijkt wat op Noord-Brabant. Het noor delijke deel telde meer hervormden en doet aan Drenthe denken. Binnen een provincie kun je kennelijk dus dezelfde verschillen vin den als tussen Drenthe en Noord-Brabant.' Zuid-Limburg Hanskamp relativeert zijn stelling over de relatie tussen politiek en landschap, als hij zegt dat je in het katholieke Zuid-Limburg andere patronen ziet: 'Daar nam het toe risme al vroeg een hoge vlucht. De toeristen kwamen voor de rust en de natuur en de bestuurders hielden daarmee rekening in hun planologische keuzes. In Twente was de invloed van de stedenband van Enschede, Hengelo en Almelo zo groot, dat plaat sen als Ootmarsum of Tubbergen weinig kans kregen om te groeien. Van een echte een-op-een relatie tussen politiek en land schap is daarom geen sprake. Maar over de grens tussen Drenthe en Duitsland, in het Emsland, is onder invloed van de CDU wel weereen "katholieke" spreiding in het land schap ontstaan.' De verschillen zijn ook terug te voeren op de overtuigingen van de provinciebestuurders: 'De PvdA'ers in Drenthe kozen voor het spa ren van de laatste woeste gronden en voor het groene landschap. De VVD'ers en de hervormden van CHU en ARP wisten ze mee te krijgen. Bovendien handhaafde Drenthe strenger dan Noord-Brabant. Het resultaat is dat Drentse zanddorpen als Norg, Rui nen, Odoorn, Gieten, Borger en Gasselte in vergelijking met Noord-Brabant klein ble ven en het buitengebied betrekkelijk leeg. Die leegte moet je koesteren,' concludeert Hanskamp: 'Het maakt het wonen in Dren the aantrekkelijk en toerisme en recreatie varen er wel bij.' 44 HEEMSCHUT maart 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 44