'Wil je van Assen naar Nijlande fietsen zon der al te veel bebouwing te zien, dan kan je kiezen. Je hebt de grote weg van Assen naar Rolde, verscheidene binnenweggetjes en een stuk of wat fietspaden. Welke route je ook kiest, veel meer dan een stel boer derijen en het dorpje Deurze kom je niet tegen. Als je in Noord-Brabant een vergelijkbare fietstocht wilt maken, dan moetje veel zorg vuldiger te werk gaan', zegt Hanskamp: 'En als je even van de geplande route afwijkt, sta je in een woonwijk, tussen de stallen van de intensieve veeteelt of op een indus trieterrein.' Hanskamp, inwoner van Nijlande, is auteur van het boek Bewogen Ruimte, waarin hij onderzoekt hoe het Drentse landschap tussen 1942 en 1970 veranderde. Hij gaat vooral in op de rol van het provinci aal bestuur, dat het planologisch beleid bepaalde. Binnenkort verschijnt Gewogen Ruimte, waarin hij de ontwikkelingen in de periode van 1970 tot 2010 beschrijft. Alleen steden groeien 'De Drentse bestuurders, vaak van PvdA- huize, en ook de ambtenaren die zich met planologie bezighielden, kozen in het mid den van de vorige eeuw voor een sterke con centratie', zegt Hanskamp, 'Emmen, Assen en Hoogeveen zouden het meest groeien en waren de plaatsen waar de nieuwe econo mische activiteit in belangrijke mate werd geconcentreerd. De landbouw werd minder arbeidsintensief en veel boerenarbeiders, boerenzonen en kleine keuterboeren trok ken naar de steden om werk te zoeken. De dorpen bleven kleiner, eigenlijk kon alleen Roden flink groeien.' 'In Noord-Brabant ging het werk juist naar de dorpen. Of beter gezegd naar de paro chies. De provincie was nog voornamelijk katholiek en de meeste bestuurders waren van de Katholieke Volkspartij, de KVP. De politici kozen in overleg met de clerus voor ontwikkeling van de dorpen, onder andere omdat de secularisering in steden zoals Eindhoven al begonnen was. De dorpelin gen konden daarom, wat de kerk betreft, Voormalige keuterboerderij in het vroeg 20s" eeuwse ontginningslandschap bij de buurtschap Leeuwte, tussen Pesse en Ruinen. maar beter in de dorpen blijven en daar moest het werk dan ook naartoe.' Werk bij de parochie Het gevolg is te zien op een kaart in het proefschrift van de Wageningse hoogleraar ruimtelijke planning en cultuur Joks Jans sen, die in Noord-Brabant ongeveer het zelfde onderzoek deed als Hanskamp in Drenthe. De kaart is bedekt met cirkels met een straal van zes kilometer, de afstand waarbinnen mensen volgens het provinciaal bestuur werk moesten vinden. In het cen trum van elke cirkel ligt een industrieterrein en een dorp dat relatief snel kon groeien. Daartussen werd plaats gemaakt voor de intensieve landbouw, vooral varkensstallen en schuren voor slachtkippen. De Noord-Drentse Peizermaden vormen tegenwoordig onderdeel van het 1.700 ha grote waterbergings- annex natuurontwikkelingsgebied De Onlanden, onder de rook van de stad Groningen. Ondanks ruilverkaveling bleef het gebied relatief nat en onbebouwd, ideaal voor waterberging en natuur. maart 2017 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 43