Oudezffds Achterburgwal 114 met halsgevel ornament, 1957. Project voltooid? Idem na herplaatsing van een top in Lodewijk XlV-stijl. Bewaard voor Lindengracht 165-169 met in 1962-1983 herplaatste gewltoppen. sommigen spraken van 'geschiedvervalsing', zette het bureau Monumenten zich in om de waardevolle gevelbekroningen in de stad te herplaatsen. Daarmee zette hel een traditie voort, die was ingezet door inspecteur van bouw- en woningtoezicht Van Houten, die in de jaren '30 oude gevels herplaatste op in historiserende stijl ontworpen panden. Veel van deze zogenaamde 'Van Houtenpanden' slaan nu op de monumentenlijst. In de jaren 70 en '80 was er veel meer geld beschik baar voor het herstel van de beeldkwaliteit van historische binnensteden dan nu. Dat geld werd door particuliere instellingen, zoals de N.V. Stadsherstel, de N.V. Zeedijk en de stichting Diogenes bijeengebracht en werd benut voor bijdragen aan de herplaat sing van geveltoppen. En de ambtenaren van hel bureau Monumentenzorg, onder leiding van coryfeeën als Henk Zantkuijl en Ruud Meischke, wisten die wegen te vinden. Resultaten te boek Rouwhorst werkte tot zijn afscheid in 2005 bij het bureau Monumenten Archeologie. Nu, tien jaar later, heeft hij zijn kennis over de herplaatste geveltoppen te boek gesteld. Hg beschrijft 135 voorbeelden en schetst het beeld van de zware strijd die werd gevoerd voor hel behoud van de schoonheid van de stad. Deze strijd werd bijvoorbeeld inge- zet door hel genootschap Amstelodamum en Heemschut Dankzij deze verenigingen werd er druk op de ketel gezet: zij maakten steeds opnieuw bezwaar tegen sloop van waardevolle panden. Desondanks werden in Amsterdam hele wijken gesaneerd. Wat rest er nu nog aan werk voor de gevel- herplaatsers? Op dit moment liggen er nog zes complete en acht incomplete geveltop pen op de werf. Daarnaast zijn er nog hon derd pallets met ongesorteerde natuurste nen elementen. De gemeente voert nu geen actief beleid meer voor herplaatsing. En dat terwijl er best mogelijkheden zijn. Gabri van Tussenbroek, werkzaam bij Monumenten Archeologie: 'Denk aan de wijk IJburg. Ik kan me best voorstellen dat daar in een nieuwbouwproject een aantal toppen wordt herplaatst. Bij een verantwoord nieuwbouw- ontwerp kan dit best een spannend resul taat opleveren!' Theo Rouwhorst is wat voorzichtiger. 'Gevel toppen die herplaatst worden, moeten pas sen in de tijd. We hebben ons altijd op het standpunt gesteld: niet in de gordel '20-'40. En ook niet als er iets anders voor wordt gesloopt. Je moet je ook goed rekening houden met de juiste afmetingen. Een gevel moet wel passen. Het zijn architectuurele- Aanbieding voor lezers Heemschutleden betalen 19,50 in plaats van 24,50 voor dit bijzondere boek. Het bedrag is inclusief verzend kosten. Vermeldt 'Lid Heemschut' bij uw bestelling via www.stokerkade.nl menten, die passen niet zomaar in een park of zo. Dan worden het betekenisloze stenen'. De auteur van Bewaard voor Amsterdam besluit: 'Toeristen vinden nu alle gevels oor spronkelijk. Dat is natuurlijk deels niet waar. Maa r wat \veI waa r is, is dat de gevels een ico- nische betekenis hebben voor de stad en voor ons land. Wat de Bffeltoren is voor Parijs, dat zijn de geveltoppen voor Amsterdam.' maan 2017 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 37