Bewaard voor Amsterdam Herplaatsing historische geveltoppen Een wandeling door de binnenstad zou bezoekers van Amsterdam op de gedachte kunnen brengen dat de stad er altijd zo mooi heeft bij geleden. Niets is minder waar. Theo Rouwhorst bracht de strijd voor het behoud en de herplaatsing van historische geveltoppen in beeld. Karei Loeff Strijd om de schoonheid Beeldherstel of geschiedvervalsing Bezoekers van de Amsterdamse binnenstad hebben veelal het gevoel dat de hele bin nenstad authentiek is. Als er al een archi tectuurhistorisch bewustzijn is, dan is dat vaak beperkt tot een beeld dat alle bakste nen gebouwen in de stad stammen uit een zelfde periode. Veel gevels van gebouwen stralen weliswaar de sfeer uit van de 17de eeuw, maar deskundigen weten wel beter. De duizenden monumenten zijn het resul taat van een levende geschiedenis, waarbij gedurende de eeuwen soms forse ingrepen en aanpassingen werden doorgevoerd. Vanaf de jaren '50 speelde de strijd tus sen de 'vernielers' van de stad - zij die de oude vervallen gebouwen wilden opruimen - en zij die ze juist wilden beschermen. Het resulteerde in een bittere strijd met winst en verlies aan beide zijden. Uiteindelijk werd gelukkig, mede dankzij initiatieven als bij voorbeeld de oprichting van Stadsherstel Amsterdam, het pleit in het voordeel van het erfgoed beslecht. Theo Rouwhorst begon in 1966 als net afge studeerde HTS-er bij het toen nog kleine bureau Monumentenzorg van de gemeente Amsterdam. Rouwhorst: 'De Nederlandse bank was net in aanbouw, maar aan zo'n modern project wilde ik niet werken. Ik hield meer van oude gebouwen, moderne beton blokken trokken me niet.' Hij werd als teke naar aangesteld bij de gemeente en moest talloze slooppanden documenteren, waar van sommige later werden gerestaureerd. Dat tekenwerk kwam van pas: hij leerde er nauwkeurig door kijken. 'Een basisvereiste voor monumentenzorgers,' aldus Rouw horst. In de avonduren studeerde Rouw horst aan de Academie voor Bouwkunst, waar hij in 1979 afstudeerde als architect. Uit de periode na de jaren '70 stamt Rouw- horsts betrokkenheid bij het herplaatsen van geveltoppen. Deze lagen op de gemeen- tewerf vaak letterlijk af te brokkelen. Hoewel 36 HEEMSCHUT maart 2017 De Valkenburgerstraat 14-26 na de oorlog. Afbraak van panden links en tevens rechts nieuwbouw, gezien in noordelijke richting.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 36