Bewoners strijden voor kleuren De straat Regenboogbuurt Almere Buiten Twintig jaar geleden gebeurde er in de jonge stad Almere iets bijzonders. Er werd een door het stadsbestuur bedachte wijk met 2080 huizen gebouwd op basis van een zorgvuldig ontwikkeld kleurenplan, waar de verschillende architecten zich aan dienden te houden. Zo ontstond de kleurrijke Regenboogbuurt in Almere Buiten. Theo Wortel Almere leek haar eigen opzet vergeten en gaf de inwoners vanaf maart 2015 volledige vrijheid om van de oorspronkelijke kleuren af te wijken. Dat kan toch niet, constateerde een aantal inwoners, onder wie Diana van Diepen en haar echtgenoot Frans Luke. Toen zij hun huis in de Terracottastraat kochten, tekenden ze, net als alle andere huiseigenaren in de Regenboogbuurt, voor instandhouding van de uitgekiende kleuren van hun woning. 'We hadden ze zelf waar schijnlijk nooit zo gekozen, maar zagen wel de kracht van het geheel', blikt Van Diepen terug. Een kracht die versterkt werd door uniforme zwartstalen hekken rond de hui zen. Daarnaast is er een uitgekiend beplan tingsplan met struiken en bomen die pas sen bij de kleuren van de gevels. De nieuwe Regenboogbuurt trok daardoor nationaal en internationaal veel bekijks. Wordt dit nu allemaal losgelaten? Dalen de zorgvuldig bij elkaar gezochte regenboogkleuren af tot de willekeur van een omgevallen pot tover ballen? Verontruste bewoners richtten in septem ber 2015 een actiecomité op om dit ver- 3 (D ro "o Diana van Diepen en Frans Luke voor hun woning in de Terracottastraat. val te stuiten. Ze zochten contact met de bedenkers van de wijk, bestuurders van de gemeente Almere en de architecten. Ze stel den een manifest op dat de steun kreeg van Heemschut Flevoland en een flink aantal bewoners. Uiteindelijk vonden ze ook begrip bij raadsleden. In februari 2016 besloot de raad te onderzoeken of de Regenboogbuurt valt onder het gemeentelijk beschermd stadsgezicht. Het kleurenschema, maar ook het zwartstaal van de erfafscheiding, zou daarmee worden beschermd. In december 2016 lag er echter een voor stel om slechts de grote kleurvlakken te beschermen, maar kozijnen en deuren vrij te laten. Een regeling die afwijkingen in het kleurgebruik pas over vijfjaar aanpakt. 'Dat is toch veel te laat', vinden Van Diepen en Luke. 'Dan is er al onherstelbare schade aangericht.' Van Diepen stak veel tijd in het verzamelen van de toegepaste kleuren, onder andere bij architecten en bewoners. Almere had deze informatie zelf niet meer in het archief. De gegevens zijn inmiddels aan het stadsbestuur overhandigd. Een goede database is immers de basis voor elke vorm van bescherming. Toch lijkt het volgens Van Diepen en Luke alsof een minderheid in de wijk nu zijn zin krijgt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 32