Special werd gebouwd. Je bent dan in vijf minuten klaar, omdat duidelijk is aangetoond dat er geen cultuurhistorische waarden in het geding zijn. Dit komt veel vaker voor dan je zou denken, ook in monumenten.' Waar veel eigenaren tegenaan lopen is de vraag: wat moet ik doen om aan een cul tuurhistorische waardestelling te komen? Hoe uitgebreid moet die zijn? Wat kost het? Maar ook: wat kan ik eventueel zelf doen? Rosenberg: 'Bij kleinere verbouwingen is het helemaal niet zo'n heksentoer om de juiste gegevens aan te leveren. Gaat het om een simpele ingreep, dan moet je ervoor zorgen dat er goede foto's worden geleverd met tekeningen uit het bouwarchief waar uit de bouwgeschiedenis is af te leiden. Het wordt lastiger wanneer het gaat om grotere lopen. Het hele gebied is daar ge framed als Olympisch Kwartier, wat voor toekomstige gebruikers positieve en herkenbare associ aties oproept. Cultuurhistorie en commer cie gaan hier hand in hand en leveren voor alle partijen een meerwaarde.' Onderzoek Van Tussenbroek: 'Maar het zijn niet alleen dergelijke grote projecten, waar het investe ren in kennis een meerwaarde oplevert. Een voorbeeld van een eenvoudige verbouwing is een achtergevel van een pand aan de Herengracht. De historisch aandoende ach tergevel doet oud muurwerk vermoeden. Architect en aanvrager hebben echter oude bouwtekeningen opgevraagd. Samen met een paar oude foto's leveren zij het eenvou dige bewijs dat de achtergevel pas in 1978 ingrepen, herbestemmingen en ingrijpende restauraties. Op zo'n moment moet een pand integraal in beeld worden gebracht, niet alleen bouwkundig, maar ook cultuur historisch. Er zijn goede bureaus in Neder land die zich daarin hebben gespecialiseerd en die in staat zijn maatwerk te leveren.' Van Tussenbroek: 'Vaak is het inderdaad genoeg om alleen een paar foto's of wat oude bouwtekeningen op te vragen. Lang niet elk bouwplan vraagt om een uitgebreid onderzoek. Het is onzin om een heel onder zoek op te tuigen, terwijl de ingreep daar in feite niet om vraagt. Een goed bureau zal dat ook altijd adviseren. Maar het is daarnaast goed om in een vroeg stadium even een bal letje op te gooien bij de gemeente om af te stemmen waar het cultuurhistorisch onder zoek aan moet voldoen. We zijn momenteel ook bezig om via de website van het bureau handvatten te bieden voor kleine, middel grote en grote waardenstellingen.' Rosenberg: 'Een belangrijke uitdaging voor de komende jaren is het verder digi taal ontsluiten van beschikbare kennis. De gemeente Amsterdam beschikt over het Amsterdams Monumenten Informatie Systeem (Amis), waarin de resultaten van decennialang onderzoek en beschrijven zijn opgeslagen. Die gegevens zijn bij MenA opvraagbaar. Mooier is het natuurlijk wan neer professionele gebruikers en in de toe komst ook pandeigenaren deze gegevens zelf kunnen raadplegen. In de toekomst zal steeds meer informatie met een paar muis klikken bereikbaar zijn.' Van Tussenbroek: 'Dat neemt niet weg dat je je ook telkens weer in het gebouw zelf zult moeten verdiepen. En ik herhaal het nogmaals: het liefst zo vroeg mogelijk in het proces. Dat voorkomt vertraging, extra kos ten, planwijzigingen en verlate oplevering. De volgorde is nu eenmaal verschrikkelijk belangrijk.' Zie: www.Amsterdam.nl/erfgoed/wet- regelgeving De Bijlmerbajes zal worden herontwikkeld, waarbij de geschiedenis van het gebied afleesbaar moet blijven. 26 HEEMSCHUT maart 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 26