Toetsingskader Special In Amsterdam werd op 14 oktober 2016 door het College het Beleids kader voor het toetsen van ingre pen of herstel van monumenten vastgesteld. In dit geactualiseerde beleidskader zijn wetswijzigingen aangaande vergunningvrij bouwen en het duurzaam maken van een monument verwerkt. De ambitie is om alle spelregels voor het verbou wen of restaureren van een monu ment op een begrijpelijke manier uit een te zetten en te combineren met tips voor uitvoering en onder houd. Een belangrijke wijziging is, dat voortaan per gebouw onderscheid wordt gemaakt tussen hoge, posi tieve (bijkomende) en indifferente monumentale waarden. Daardoor gelden er minder algemene regels voor wat er wel en niet mag met een monument, maar worden de specifieke waarden van het object het uitgangspunt bij een planbe oordeling. Zo zijn er woningen die monument zijn vanwege het ste denbouwkundig complex waarvan ze deel uitmaken. De waardering van de buitenkant is dan hoog en die van de binnenzijde doorgaans positief of indifferent. Dat geeft aan de binnenzijde veel mogelijk heden voor aanpassingen. Er zijn echter ook woningen die vooral zijn aangewezen vanwege de bijzondere indeling of afwerking van het interi eur. Daarvoor geldt dan in principe het omgekeerde. Deze manier van werken vergt uiteraard meer werk op het gebied van beschrijven en waarderen. Maar wanneer dat tege lijk gebeurt met het maken van een plan, dan scheelt dat aan het eind proceduretijd. Rosenberg: 'Ja, communicatie... Dat begint al binnen de gemeente zelf: als in een ste denbouwkundig plan de ambitie wordt neer gelegd in een stuk bestaande stad twee duizend woningen bij te bouwen, dan weet je al dat de cultuurhistorie het zwaar gaat krijgen. Het is dan onze taak en verantwoor delijkheid om in de fase van planvorming erfgoedwaarden te benoemen. Ik denk dan niet alleen aan gebouwen maar ook aan structuren, zoals havens, dijklichamen en beplanting. Het wordt gelukkig steeds van zelfsprekender monumentenzorg te betrek ken bij het 'inbreiden' van de stad. Als we daar eerder mee waren begonnen, dan had Nederland er anders uitgezien.' Van Tussenbroek: 'Als je weer inzoomt naar het niveau van gebouwde monumenten dan is een belangrijk deel van het probleem terug te voeren op verwachtingspatronen. Als ik een architect spreek die een bouw plan heeft gemaakt voor een monumentaal zeventiende-eeuws pand, waar hij volgens eigen zeggen alleen even 'doorheen gerend' is, dan weet ik al dat er iets fout zit. Op dat moment heerst de verwachting dat het alleen om het toevoegen van nieuwe ele menten gaat, terwijl er een belangrijke stap is overgeslagen: Wat is nou de essentie van het monument? Wij als ambtenaren moeten ons daar bij elk bouwplan in verdiepen, om een gewogen afweging te maken van wat kan en wat niet kan. Op het moment dat de eigenaar of architect dat ook doet, vóórdat hij plannen gaat maken, zit je opeens veel meer op dezelfde golflengte. Je weet allebei waar je het over hebt. Daar zijn overigens al veel goede voorbeelden van.' gebouwen. Een zeer recent voorbeeld daar van is de herontwikkeling van de Peniten tiaire Inrichting Overamstel, beter bekend als de Bijlmerbajes. Een creatieve invulling van het begrip cultuurhistorie wordt daar aangemoedigd en levert in de tender kei harde punten op. We willen daar geen wil lekeurig stuk nieuwe stad, maar een plan dat op intelligente wijze afleesbaar houdt dat daar gebouwd is op de grondvesten van een voormalige gevangenis en waar moge lijk zelfs torens worden hergebruikt. Een ander goed voorbeeld is de herontwikke ling van de voormalige Citroëngarages aan het Stadionplein. De ontwikkelaar gaf daar alle ruimte voor een gedegen bouwhisto risch vooronderzoek, zodat de afstemming met ons en met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed vrij gemakkelijk kon ver- Rosenberg: 'Ja, ik zie dat een aantal grote architectenbureaus en ontwikkelaars de crisis heeft gebruikt om herbestemming en restauratie aan hun competenties toe te voegen. Soms zijn jonge mensen aan het ontwerpteam toegevoegd die in Delft zijn opgeleid bij Heritage Architecture of die architectuurgeschiedenis hebben gestu deerd. Die bureaus hebben een streepje voor bij tenders voor de herontwikkeling van Interieur Keizersgracht 452. maart 2017 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 25