Dit beweren Paul Rosenberg, monumen- tenloods bij Monumenten en Archeologie (MenA) van de gemeente Amsterdam en Gabri van Tussenbroek, bouwhistoricus bij dezelfde instantie en hoogleraar Stedelijke identiteit en monumenten, in het bijzonder van de stad Amsterdam aan de Uva. Kennis en bescherming van gebouwen kunnen niet zonder elkaar. Maar die ken nis berust al lang niet meer uitsluitend bij rijks- en gemeentelijke overheden. Met de vele veranderingen in wetgeving en de mogelijkheid tot het vergunningvrij door voeren van wijzigingen, is een deel van de verantwoordelijkheid voor het monumen tenbestand bij eigenaren en architecten komen te liggen. Die ontwikkeling zal naar verwachting in de komende jaren nog verder gaan. Een goede afstemming van plannen tussen toetsende instanties, ontwikkelaars en andere belanghebbenden is daarom van groot belang. Niets is zo frustrerend voor een monumenteneigenaar om er in de loop van het proces achter te komen, dat de plannen die hij of zij in overleg met een architect ontwikkeld heeft, niet kunnen worden uitgevoerd vanwege in het gebouw aanwezige cultuurhistorische waarden. Waarde en kwaliteiten Cultuurhistorisch onderzoek in een vroeg stadium van de planontwikkeling is essen tieel om later niet voor verrassingen komen te staan. Eigenaren, architecten en over heidsinstanties moeten inzetten op het vroegtijdig signaleren van cultuurhistorische waarde. Van Tussenbroek: 'Ik zie talloze bouwplan nen voorbij komen waarbij eigenaren met veel liefde voor hun pand de kwaliteiten ervan overeind willen houden. Natuurlijk gaat dat gepaard met veranderingen aan het monument, dat is een gegeven waar je je als monumentenzorger maar beter bij neer kunt leggen. Veel belangrijker is het om aan te geven waar de cultuurhistorische waarde en kwaliteit van een gebouw nou werkelijk in schuilen. Als dat vroeg in een proces gebeurt, dan heb je een goede basis om de cultuurhistorische waarde mee te nemen in je planvorming. Het gaat daarbij natuurlijk niet om een enkele balk of een stukje muur, daar kom je in de praktijk altijd wel uit. Het gaat om het totale plaatje van een gebouw binnen de context. Ik denk dat dat nu de taak van de gemeentelijke monu mentenzorg moet zijn; daarop te letten en de eigenaar te helpen bij de voorbereiding van een goede transformatie van zijn pand. Maar toch hoor je nog vaak dat monumen tenzorg ontwikkelingen in de weg zit door vast te houden aan de oude bouwsubstan- tie en geen oog heeft voor de eisen van de moderne tijd. Voor een belangrijk deel is dat te wijten aan heersende verwachtingen, maar ook wel aan haperende communicatie van twee kanten. Dit is volgens mij op te lossen door in een vroeg stadium onderzoek te doen naar de cultuurhistorische waarden. Waarden die je in het bouwproces onher roepelijk zult tegenkomen.' De Herengracht ligt in het beschermde UNESCO-gebied. Steeds verder stijgende huizenprijzen taal vastgoed toeneemt. zorgen er mede voor dat de druk op monumen- 24 HEEMSCHUT maart 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 24