Nieuwe leden Regelmatig melden zich nieuwe leden aan bij Heemschut. Maar wie zijn zij en waarom voelen zij zich betrokken bij de bescherming van ons erfgoed? In deze rubriek introduceren we een aantal nieuwkomers. Deze keer Bep en Ton Hoogerbrugge uit Ulrum. Verliefd op de pastorie Theo Wortel Ton en Bep Hoogerbrugge voor de voorma lige pastorie op de wierde van Ulrum. Bep en Ton Hoogerbrugge verhuisden vijftig jaar geleden vanuit Gelderland naar Ulrum bovenin Groningen. Ton kon daar een trans portbedrijfje overnemen. Na enkele jaren konden ze de prachtige pastorie huren waar ze hun oog op hadden laten vallen. In het huurcontract lieten ze het recht opnemen om als eerste te mogen kopen. Dat bleek een gouden greep. Een paar jaar later was het zo ver. Niet alle gemeenteleden waren daar overigens even gelukkig mee. Kort nadat ze het pand kochten, moest er een nieuw dak op. Bep werkte volop mee in het bedrijf dat met twee auto's een lijndienst verzorgde voor kleine en grote pakketten tussen de stad Groningen en Noord-Gro- ningen. 'Niet veel mensen hadden toen een auto', vertelt Ton Hoogerbrugge. Ze vervoer den ook brandstoffen en kunstmest. Begin 1980 kreeg hij het verzoek van het bedrijf Heiploeg in Zoutkamp om hun team te ver sterken voor het transport en de planning. In 1987 werd met zijn medewerking trans portafdeling Heitrans opgericht. Omdat zijn liefde niet op kantoor lag, keerde hij weer terug op de vrachtwagen. Het waren twintig prachtige jaren met veel pionierswerk door heel Europa. Wat heeft dit echtpaar van 72 en 74 jaar oud met de pastorie? En waarom willen ze er blijven wonen? Bep Hoogerbrugge: 'We zijn verliefd op de plek, het huis en de ruimte.' Het is dezelfde pastorie waar dominee Hendrik de Cock in 1834 werd uitgezet, omdat hij zich had afgescheiden van de Nederlands Hervormde kerk. Deze afscheiding leidde uiteindelijk tot de Gere formeerde kerk. Ton Hoogerbrugge: 'Er bel len nog wel eens mensen aan die vragen of zij de studeerkamer van dominee De Cock mogen zien. Maar ja, als je je huis wordt uitgezet, gaan je spullen erachteraan.' Het echtpaar Hoogerbrugge schat dat de pastorie ca 400 jaar oud is, maar naar een exact bouwjaar moeten ze gissen. De kerk dateert uit 1225. In 1999 werd de pastorie rijksmonument op het achterhuis na, dat in 1948 voor een nieuwe dominee werd ver bouwd. 'Heel raar', vindt Bep Hoogerbrugge dat. Schade door de aardbevingen hebben ze ook. Ze laten twee dikke mappen zien waarin een deskundige alles heeft vast- legd. Komend voorjaar hopen ze te horen hoeveel vergoeding ze zullen krijgen. Ze zijn lid geworden van Heemschut vanwege de dreigende afschaffing van de fiscale vergoe ding voor monumenteigenaren. Bep en Ton Hoogerbrugge: 'Als die vergoeding in 2018 verdwijnt, dan weten wij wel wat er gebeurt: Dan doen veel eigenaren van monumenten helemaal niets meer aan onderhoud. Het gevolg? Grote verpaupering en veel hogere kosten.' 22 HEEMSCHUT maart 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 22