Redt dit juweeltje Symposium druk bezocht GRONINGEN In 1984 werd het slachthuis van Stadskanaal afgestoten en in gebruik genomen door een particulier. De slachterij heeft gefunctioneerd tot aan de bedrijfssanering in 2007. Sindsdien staat het leeg en biedt de gemeente het te koop aan. De plattegrond van het pand is na 1984 enigszins gewijzigd en de dichtzettingen in de gevel zijn bij een herbestemming eenvoudig te openen. Vanwege de typologische zeld zaamheid van een klein slachthuis verdient het herbestemming. Heemschut Groningen is met de gemeente Stadskanaal op zoek naar iemand die wil meewerken om het monumen tale pand een tweede kans te geven, zodat het aan de buitenkant weer zijn oorspronke lijke uitstraling krijgt. Jan Battjes Stadskanaal - Heemschut Groningen maakt zich zorgen over het voormalig gemeentelijk slachthuis in Stadskanaal. Dergelijke slacht huizen zijn een zeldzaamheid in de provincie Groningen en ook landelijk is het type gebouw niet meer wijdverbreid. Het slachthuis aan de Oosterstraat staat er momenteel verloren bij. Maar het is wel een gebouw met een bijzondere uitstraling tussen de kapwoningen. Het pand is in 1925 vormgegeven in een kubistisch expres sionistische bouwtrant, waarschijnlijk ontwor pen door de toenmalige gemeentearchitect O. Linzel. Het is een rijksmonument. Omstreeks het einde van de negentiende eeuw kwamen de eerste gemeentelijke slachthuizen. In verband met de volksgezondheid lagen deze buiten de woonkernen. De slachthuizen dien den tevens de kwaliteit en hygiëne te waarbor gen bij het slachten van vee. Vanaf omstreeks 1922 werd de vleeskeuring door de onafhan kelijke Keuringsdienst van Waren uitgevoerd. Tot in de jaren zestig werd op het platteland op het erf van de boerderij geslacht, waarbij het varken aan een ladder werd opgehangen. De hygiëne was dan ook vaak ver te zoeken. Wel kwam de keurmeester langs voordat het vlees uitgebeend mocht worden. DRENTHE Heemschut Drenthe trekt graag met andere organisaties op. De lijnen tussen Heemschut en Het Drentse Landschap zijn al jaren kort. Samen bereik je meer en word je sneller gehoord, bij voorbeeld als je een zienswijze indient. Heemschut kreeg vorig jaar van de Natuur- vereniging Zuidwoide signalen, dat het slecht gaat met de kleine landschapselementen in Drenthe, zoals houtwallen en poelen. Oorza ken: functieverlies, terugtredende overheden, minder regels, minder toezicht, het afschaffen van vergoedingen en de druk van de grootscha lige landbouw. Heemschut Drenthe besloot dit probleem breed aan te pakken, stelde een manifest op en kreeg daarvoor de steun van de leden. Vervolgens stapte de commissie naar Het Drentse Land schap en de Natuur- en Milieufederatie Dren the. Daar viel het initiatief in vruchtbare aarde. Landschapsbeheer Drenthe haakte aan, even als Libau en het Steunpunt Erfgoed Drenthe om dit Drentse goud beter te beschermen. Daarop werd besloten met steun van de provincie een symposium over het 'Drentse Goud' te organi seren dat plaats vond op 24 november 2016. Er kwamen 120 Drentse bestuurders en verte genwoordigers van landbouw- en natuurorgani saties op af! Zij besloten samen te werken om de teruggang te stoppen. U kunt de voortgang volgen op www.drentsgoud.nl Theo Wortel Blijf altijd direct op de hoogte van het laatste nieuws. Volg Heemschut op facebook en bezoek www.heem- schut.nl voor de verschillende dos siers en de laatste ontwikkelingen. maart 2017 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 19