HEEMSCHUT Redding dwarshuisboerderij St. Josephkerk beschermd? actief UTRECHT Cabauw - Medio vorig jaar kwam er op het Heemschut hoofdkantoor in Amsterdam een brief binnen, waarin Luuk Retsenweber uit Montreal de noodklok luidde over het verval- len rijksmonument de Leeuwenburg in Cabauw. Een telefoontje naar Heemschut Utrecht leidde tot een bezoek aan de bewoners van het rijks monument. Al snel was duidelijk dat de eige naren met lede ogen het voortschrijdende ver val van de Leeuwenburg aanzagen. Zij wisten echter voor zichzelf niet helder te krijgen wat er allemaal komt kijken bij een restauratie en de financiering was mede daardoor uitermate complex. Vanaf het eerste moment klikte het tussen de bewoners en Heemschut adviseur Paul van Vliet, die naast de vereiste kennis van zaken ook beschikt over goede contacten met de gemeente. Het eindresultaat Is dat - door bemiddeling van de commissie - een jonge restauratiearchitect aan de bewoners/eige naren is voorgesteld. Hij zal het vervolgtraject bewerkstelligen voor het krijgen van een omge- vingsvergpnningop basis van een gedegen res tauratieplan. Een extra woonbestemming op het perceel, waardoor de financienng van de restauratie een doorslaggevende injectie knjgL maakt onder andere deel uit van het plan. Belangrijk Is voorts dat een nieuwe generatie van de familie zijn intrek neemt in de geres taureerde Leeuwenburg. Ook de gemeente is tevreden met de redding van het kapitale rijks monument. Martha de Wit GELDERLAND Heelsum - De rooms-katholieke Sint Joseph kerk met de karakteristieke, vrijstaande klokkentoren dreigt binnen afzienbare tijd te worden ggstoopL Het is de bedoeling dat de kerk wordt verkocht en op het vrijkomende terrein zullen woningen worden gebouwd. Het Is het gevaar dat voor vele kerkgebouwen dreigL Heemschut Gelderland en het Cuypersgenoot- schap zijn door lokale parochianen gewaar schuwd over deze mogelijke sloop. Het kerkgebouw uit 1961 werd ontworpen door architect Fons Vermeulen (1913-2013), een volgeling van Dom Hans van der Laan. Het g&ouw is zowel architectonisch als ste denbouwkundig een zeldzaam voorbeeld van de Bossche School boven de rivieren. De kerk ligt op de hoek van twee straten, waarbij de onderdelen kerkzaal, pastorie en klokkentoren zorgvuldig zijn ingepast in de scherpe hoek van beide straten. Architectuurhistorisch is het een vrij gaaf gebleven voorbeeld uit de jaren '60. De sobere vormgeving van de gebouwen wordt bepaald door het zogenaamde plastisch getal, op basis van getallenreeksen die in de archi tectuur harmonische verhoudingen tot stand brengen. Heemschut Gelderland en het Cuypersgenoot- schap willen gaag dat de kerk beschermd wordt, omdat het als een sober gesamtkunst werk kan worden beschouwd. Zowel interieur als exteneur is in de geest van de Bossche School ontworpen. Beide organisaties hebben een verzoek gericht aan de gemeente Renkum voor plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. Ook de Stich tingvoor Heemkunde in de gemeente Renkum en de plaatselijke parochieraad hebben onze aanvraag in een brief ondersteund. In overleg met de genoemde organisaties is vervolgens een persbericht verschenen. Chris Scharren 18 HEEMSCHUT I maan 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 18