HEEMSCHUT SI Flat bedreigt stadsgezicht Jong erfgoed onder de loep! actief ZEELAND Tholen - Wanneer de plannen van de gemeente Tholen doorgaan, zal een nieuwbouwproject, waarin opgenomen de zeven bouwlagen tel lende Mat Kruittoren, het gezicht op het stadje Tholen vrijwel geheel wegnemen. In het verle den 5 een vergelijkbaar plan na bezwaar van Heemschut Zeeland al eens afgewezen. Toen werd vastgesteld dat de bebouwing niet meer dan twee lagen boven de kruin van het dijk- lichaam mag uitsteken. Daar is bij volgende uitbreidingsplannen de hand aan gehouden, totdat vorig jaar in het plan Kruittoren hoog bouw direct in het beschermd stadsgezicht vverd geprojecteerd. De toen al bestaande bezwaren heeft men getracht te ontzenuwen door de locatie van het appartementengebouw te verschuiven. Dit ontwerp heeft met zeven verdiepingen en een lantaren boven de kruin van de dijk echter geen duidelijke verbetering opgeleverd. In afstemming met het buurtco- mité en de Heemkundige vereniging van Tholen heeft Heemschut in een zienswijze bezwaar tegen deze bebouwing gemaakt. Overleg met De huidige situatie met zicht op Tholen. gemeente heeft geleid tot een computersimu latie door het architectenbureau, die de nega tieve effecten op het stadsgezicht duidelijk toont. Ondanks doorgevoerde wijzigingen blijft voor de betrokken partijen de bebouwing met zeven lagen bouwmassa onacceptabel. Dit zal de leefbaarheid van de buurt en de aantrek kelijkheid van Tholen voor toensten negatief beïnvloeden. Aanvaardbare alternatieve loca ties zijn genoemd. Willem Heijbroek Het aanzicht na een computersimulatie. OVERIJSSEL Deventer - In 2015 is er door de gemeente Deventer een lijst samengesteld van 'jong*' panden die attentievvaarde hebben, dus die de moeite waard zijn om te behouden. Heem schut Overijssel denkt en praat mee over de samenstelling ervan. In november 2016 was het zover en dienden het Cuypersginoot schap en Heemschut Overijssel gezamenlijk De fabriek van Bussink De\enter Koek. een aanvraag in om zes panden van de lijst als gemeentelijk monument aan te wijzen vanwege hun hoge cultuurhistorische waarde. Het is een uitzondertijk stel die zes gebouwen. Van een voormalige school voor vrouwenarbeid, een koekfabriek tot een laboratorium en een kerk. De voormalige Vrouwe na rbeidssc hooi aan de Diepenveenseweg is een beeldbepalend gebouw van architect W. Uytenhoudt uit 1923. Het gebouw is speciaal voor dit doel ontwor pen en is waardevol vanwege de expressionis tische bouwstijl die verwant is aan de Amster damse School. Twee gebouwen van architect J.D. Postma laten zien hoe de kleinschalige fabrieks- en bedrijfsarchitectuur er in de weder opbouwperiode eruitzag. De Bussink Koekfa briek, aan de Hanzeweg, is gebouwd in 1946 en het voormalig hoofdkantoor van Thomassen en Drijver, Zutphenseweg, in de jaren vijftig. Het voormalig* Nederlands-Hervormde wijk centrum, Johannes van Vloten laan, stamt uit 1954. Architect J. van der Linden ontwierp een kerkzaal, vergaderlokalen en een dienstwoning. Een strak modernistisch gebouw uit de weder opbouwperiode is het voormalige Pathologisch- Anatomisch en Bacteriologisch-Serologisch Laboratorium aan de H.G. Gooszenstraat. Het laboratorium stamt uit 1960 en is \an de hand van architectenbureau Boks, Eijkelenboom en Middel hoek, een in die periode gerenom meerd bureau. En tot slot de nog heel jonge Maranathakerk, aan het gelijknamig* plein, uit 1992 van Aldo en Hanny van Eijck. Dit karak teristieke pand bestaat uit twee delen die ver bonden zijn door een binnenstraat. De werkwijze die nu in de stad ontstaan is - een proces van overleg naast de jpngpare procedu res - verloopt op een opbouwende en plezierige wijze. We houden u op de hoogte! Jan Jaap de Kroes maan 2017 I HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 17