HEEMSCHUT t f1 Burgerziekenhuis voorgedragen Rijksmonument ten onder? actief ZUID HOLLAND AMSTERDAM Amsterdam - Heemschut Amsterdam heeft het monumentale voormalige Burgerziekenhuis met Chirurgijnscomplex aan de Linnaeusstraat voorgedragen als gemeentelijk monument. Eerder was het mooie neorenaissance gebouw van A.L. van Gendt uit 1889 zelfs in beeld als rijksmonument. Het stadsdeel had het complex destijds afgevoerd van de lijst om het te kun nen verbouwen tot stadsdeelkantoor en later als hotel. Tegelijk met deze voordracht heeft Heemschut de gemeente herinnerd aan een verzoek van begin dit jaar om een hele lijst 'vergeten monumenten' op de monumenten lijst te zetten. Hieronder tal van woonpanden van Berlage, J.F. Staal, Gratama, Versteeg en Schreiner in de Transvaalbuurt en de Water graafsmeer. Jaap Kamerling Wassenaar - Heemschut Zuid-Holland heeft onlangs aan de bel getrokken bij de gemeente Wassenaar om de aandacht te vestigen op de slechte staat van het landhuis Ivicke op de hoek van de de Rust en Vreugdlaan en Rijksstraatweg. Het charmante, in Franse stijl opgetrokken, rijksmonument staat al jaren te verkommeren en dreigt door verwaarlozing ten onder te gaan. Ivicke heeft een interessante geschiede nis. In 1912 kocht Adrianus F.J. van Hattum, getrouwd met een Deense vrouw, een stuk grond dat deel uitmaakte van de buitenplaats Backershagen. Huize Ivicke werd een vrij getrouwe kopie van het Eremitageslottet in park Jaegersborg Dyrehave ten noorden van Kopenhagen. Dit jachtslot werd in 1734-1736 gebouwd door hofarchitect Lauritz de Thurah voor koning Christiaan VI. Ivicke werd gebouwd door de lokale bouwkundige G.J. van der Mark. Zeldzaam in zijn soort is het houten speel- huisje, genaamd Stugan, dat voor de kinderen in het bos achter het huis van het echtpaar Van Hattum werd gebouwd, eveneens een rijksmo nument. De laatste bewoners waren bankier Paul Huet en zijn echtgenote, waarna het rond 1986 een kantoorfunctie kreeg. De laatste jaren maakt het huis door leegstand en verwaarlozing een steeds meer vervallen indruk en van het speelhuisje is het dak bijna verdwenen. Eigenaar Bever Holding heeft een lange geschiedenis als het gaat om het ver waarlozen van vastgoed. In verschillende plaat sen zoals Leiden en Noordwijk staan verpau perde, zelfs uitgebrande panden die eigendom zijn van het vastgoedbedrijf. De gemeente Wassenaar heeft, na het hand- havingsverzoek van Heemschut Zuid-Holland en het Cuypersgenootschap, besloten om te gaan handhaven en is nu in gesprek met de eigenaar. Een in opdracht van de gemeente opgesteld rapport van de Monumentenwacht laat duidelijk zien, dat op zeer korte termijn moet worden ingegrepen om het huis en het speelhuisje wind en waterdicht te houden. Als er niet gauw wat gebeurt dreigt dit 'Deense' slot zelf geschiedenis te worden. Leo Dubbelaar en Robert van Lit 16 HEEMSCHUT maart 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 16