HEEMSCHUT /^l Behoud van gaaf interieur Triomfboog waarschijnlijk gered acner FRIESLAND Harlingen - Als een woonhuismonument nog een grotendeels oorspronkelijk interieur heeft, is dat heel bijzonder. Toen drie jaar geleden het huis aan de Voorstraat 68 in Harlingen te koop kwam, was de verrassing dan ook groot bij het zien van het interieur. Het was onbekend dat het pand een interieur bevat uit 1733, met onder andere een geschilderde muurbespan ning en schilderingen, hoogstwaarschijnlijk van de Harlinger schilder Nicolaas Baur. De nieuwe eigenaren willen in het pand een galerie beginnen. Het pand moet daartoe dras tisch verbouwd worden. De Fabryck, Bureau voor Gebouwhistorisch Onderzoek, heeft in 2014 een bouwhistorisch onderzoek uitge voerd. De onderzoeksresultaten en de daaruit voortkomende 'waardestellingen' worden vaak als uitgangspunt genomen voor de verdere planvorming. De eigenaar heeft de waardestel lingen niet als uitgangspunt genomen voor de -"SM» verbouwing van het woonhuis, maar zijn eigen programma van eisen. De plannen stuitten aanvankelijk op bezwaren bij de monumenten commissie, Hüs en Hiem en bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. De plannen gingen veel verder dan gewenst. Eigenlijk zouden grote ingrepen zoveel mogelijk achterwege moe ten blijven. Veel overleg tussen de eigenaren en monumentenzorg heeft ertoe geleid dat zowel de monumentencommissie als de RCE een positief advies onder voorwaarde hebben gegeven. Daarop heeft de gemeente Harlingen het ontwerpbesluit ter inzage gelegd. Heem schut Fryslan heeft dit ingezien en vervolgens een zienswijze ingediend. De inhoud hiervan gaat onder andere over het behouden van de hoofdstructuur van het pand in voorhuis, bin nenplaats en achterhuis, de wijze van restaure ren en over de schilderingen van Baur. Marloes Eskens LIMBURG EN WMK Venray - Het hoofdkantoor van de psychiatrische inrichting St. Ser- vatius in Venray is naar de voormalige kapel op het terrein verhuisd. Enige tijd terug meldden wij de pogingen van Heemschut Limburg en de Werkgroep Monumentale Kunst (WMK) om bij het verlaten van het oude hoofdkantoor de triomfboog der naastenliefde bij de ingang van sloop te vrijwaren. De triomfboog is een mozaïek van geglazuurd terracotta en werd in 1958 bij de bouw van het kantoor geplaatst. De boog bevat diverse taferelen uit het leven van Jezus Christus en symboliseert de grondslag, God is liefde, van het werk van de Broe ders der Liefde, de stichters van de inrichting. Het kunstwerk is van de hand van schilder, glazenier en beeldhouwer Hugo J.M. Brouwer (1913- 1986). De kapel op hetzelfde terrein is een rijksmonument. Deze is inmid dels verbouwd tot het nieuwe, toekomstbestendige hoofdkantoor met ontmoetings- en vergaderruimten. De ruimte is zeer vakkundig geres taureerd, waarbij ramen, muurschilderingen en beelden zijn behou den. Onze pogingen om na het verlaten van het oude hoofdkantoor de triomfboog te redden lijken succesvol te zijn. Er zijn nu plannen de boog te verplaatsen naar de nieuwe belevingstuin op het terrein. Hans Vermeer CD (D E cd en c 03 X '6 o maart 2017 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 15