Drie kunstwerken vernietigd Satis kanaal Harfcngen Drentie Deventer Wassenaar /cabauw Heelsum Waahvfk NOORD-BRABANT EN WMK Waalwijk - In het afgelopen najaar zijn in een maand tijd in Waalwijk drie wed erop bouwkunst- werken vernietigd. Deze bevonden zich aan en in het voormalig* Walewyc-scholencomplex. Het betreft het prachtig* baksteenmozaïek van toonaangevend monumentaal kunstenaar Berend Hendriks (1918-1997), de sgraffito van kunstenaar Gerrit de Morée (1909-1981) en de sgraffito van de Waalwijkse kunstenaar Wim Klijn (1932-2016). De Werkgroep Monumentale Kunst (WMK) is, samen met Marina Moons, Heemschut Noord- Brabant en Peter Konijnenburg, directeur van Rabobank Langstraat, tot het gaatje gegaan! Maar helaas, de strijd werd niet gwormen. De sloopvergunning was door de gemeente al verleend, na eerst de intentie uitgesproken te hebben de kunstwerken te beschermen. De gemeente is daar later, bij het aantrekken van een andere projectontwikkelaar, op terug gekomen. De wethouder heeft boter op zijn hoofd door te stellen dat de WMK te laat in het traject is gekomen om de kunstwerken te redden! Dit is omdraaien van de feiten: de gemeente heeft te allen tijde de verantwoor ding om haar kunstwer- ken te beschermen. Bovendien is het kapi taalvernietiging: deze kunstwerken uit de wederopbouwperiode zijn betaald uit de Percen tageregeling voor beeldende kunst, dat wil zegg*n dat 1,5 van de totale bouwsom van het gebouw moest worden besteed aan kunst. Zeer beschamend is ook nog dat in het tra ject de projectleider van Projectontwikkeling Bouwbedrijf Van Wijnen zijn gedane belofte om alsnog twee kunstwerken te redden niet is nagekomen. De gemeente is zich onvoldoende bewust ven de aanwezigheid van monumentale kunst Het zou een goede zaak zijn wanneer gemeenten monumentale kunst uit de weder opbouwperiode (1945-1970) zouden inventari seren, zodat bij verandering van bestemming van dergelijke g*bouwen de kunstwerken mee genomen kunnen worden in de planontvvikke- lingen zo nodig herbestemd kunnen worden. Frans van Gessel De twee kunstwerken in hel gebouw. 14 HEEMSCHUT I maan 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 14