herstel van de forten de Roovere en Hen- ricus - ook het ravelijn en de waterschans in Bergen op Zoom zullen worden hersteld. Deze ontwikkelingen worden mede mogelijk gemaakt dankzij de regeling Landschappen van Allure van de Provincie Noord-Brabant voor drie landschappen, waaronder de Brabantse Wal. Hiervan maakt de West- Brabantse Waterlinie deel uit. Landschapsontwikkeling Het zichtbaar maken van de vestingwerken zal een belangrijke impuls aan het gebied geven. Maar is dit voldoende om hier een bestemming van formaat van te maken? Wat ontbreekt, is een herkenbare samen hang tussen de herstelde forten en het landschap, waardoor we het verhaal van de West-Brabantse Waterlinie in zijn con text kunnen plaatsen. Een belangrijke rol speelt hierin het gebied Halsters Laag. In dit en andere voormalige turfwingebie- den ontstonden op bijna natuurlijke wijze inundatiegebieden. Door de bovenste laag voedselrijke grond af te graven, is het water peil verhoogd en zijn delen van het gebied vernat en verschraald. Zo kunnen we de unieke inundatiegebieden zichtbaar maken en nieuwe natuur scheppen. Hier wordt gewerkt aan de biodiversiteit van het agra rische landschap, met de nog aanwezige hagen, boomsingels en broekbosjes. Een duidelijke scheiding tussen agrarisch- en inundatiegebied blijft daarbij noodzakelijk. Eigentijdse elementen Op en rond de forten bevinden zich open ruimten, die geschikt zijn voor recreatieve doeleinden. Met geringe ingrepen en bin nen bepaalde randvoorwaarden ten aanzien van het gebruik, zijn diverse gebruiksmo gelijkheden gerealiseerd. Zo is door enkele aanpassingen het binnen gebied van fort de Roovere geschikt gemaakt voor rond leidingen, het houden van een concours hippique, wedstrijden en presentaties van historische spelen door verschillende schut tersverenigingen. Een ander aspect is het ontsluiten van het gebied voor de fietser en voetganger. Behalve de wandelroutes rond Het herstelde fort de Roovere tijdens een van de historiespelen. de forten en in het natuurgebied Halsters Laag, zijn er ook diverse fietsroutes uitgezet met als startplaats Bergen op Zoom naar de liniewal, de forten de Roovere en Steenber gen. Van daar kan men doorrijden naar fort Henricus en de bunkers bij Benedensas, aan de monding van de Steenbergse Vliet. De voornoemde activiteiten zijn echter niet voldoende voor deze bestemming van formaat om de nodige 'allure' te creëren. Daarvoor is het nodig de oude fortenlinie hedendaagse impulsen te geven door archi tectonische bijzonderheden toe te voegen, die duidelijk opvallen in de oude verdedi gingswerken. Het is gebleken dat dergelijke ingrepen door veel bezoekers gewaardeerd worden. Het eerste voorbeeld is de zoge naamde 'Mozes brug' op fort de Roovere. Een brug die niet over maar door het water is aangelegd. De bezoeker ervaart de bin nengracht van het fort op ooghoogte op een geheel eigen wijze. Inmiddels is de brug wijd en zijd bekend en kan rekenen op vele bezoekers uit de gehele wereld. Recente lijk is gestart met een theater-uitkijktoren van 25 meter hoog, waarmee de linie van bovenaf bekeken kan worden. Door de bijzondere vorm kan de trap van de toren dienen als tribune voor een openluchtthe ater. De toren zal tevens dienst doen ais bezoekerscentrum waar informatie wordt gegeven over de verschillende aspecten van de waterlinie. Het plan is voorts de loca ties van bijvoorbeeld de funderingen van poortgebouw en poterne - die bij archeo logisch onderzoek werden aangetroffen - te markeren, zodat deze toch herkenbaar zijn. Naast fort de Roovere wordt een educatief inundatie-waterpark als attractie toege voegd. In dit natuurlijk vormgegeven land schapsmodel wordt het functioneren van een waterlinie spelenderwijs uitgelegd. Er bevinden zich miniatuurmodellen van for ten en inundatiegebieden, die de bezoekers door het openen van sluisjes (interactief) onder water kunnen zetten. Door het toevoegen van deze elementen, die direct met de kennis en beleving van de West-Brabantse Waterlinie te maken hebben, ontstaat er een bestemming met allure. Mensen die niet zo snel voor een fortenlinie Bergen op Zoom zouden bezoe ken komen nu wel. Doordat er eigentijdse elementen met een bijzondere architectuur en materiaalgebruik werden toegevoegd indachtig de omschrijving 'behoud door ont wikkeling' in de wet Modernisering van de Monumentenzorg. maart 2017 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 13