Wat maakt de West-Brabantse Waterlinie zo bijzonder West-Brabant kent twee waterlinies, die getuigen van de strijd tegen verschillende landen. Vanaf het midden van de 19de eeuw nam de natuur de overhand. Nu is de aandacht voor de linies terug. Gemeenten doen er hun voordeel mee. Gemeenten als Bergen op Zoom, winnaar van de BNG Erfgoedprijs, restaureren en introduceren nieuwe elementen om de militaire relicten meer beleefbaar te maken. Tom van Hekelen en Willem Heijbroek Met de aanleg van de West-Brabantse Waterlinie werd in 1627 begonnen. Zij bestond uit de forten Moermont, Pinssen, de Roovere bij Bergen op Zoom en Henricus bij Steenbergen. In 1701 werd zij opgeno men in de Zuiderwaterlinie. Rond 1720 zijn de forten bij Bergen op Zoom door een linie- wal met de vesting Bergen op Zoom verbon den. De West-Brabantse Waterlinie is één van de oudste waterlinies van Nederland en vormt de bakermat van (gecontroleerde) inundatietechniek, waarbij gebruik gemaakt werd van zoet en zout water. De waterlinie is meerdere malen gebruikt bij de verdediging van Holland en Zeeland tegen de Spanjaar den, Fransen en Belgen. Het gebied is gedu rende een periode van tweehonderd jaar zesmaal, in totaal vijftig jaar, geïnundeerd. Vanaf ongeveer 1830 heeft de natuur rond de forten haar gang kunnen gaan, waardoor de profielen van de aardwerken door erosie zijn aangetast. De waterlinie was onzicht baar geworden door bomen, struiken en agrarisch gebruik. Desondanks zijn de for- De West-Brabantse Waterlinie met de fortificaties van Bergen op zoom tot Steenbergen, Prof. Van Schoten 1629. maart 2017 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 11