LMim m Deltaplan Toerisme Charter for Cultural Tourism Hodes, van origine een vluchteling voor het Zuid-Afrikaanse apartheidsregime, merkt dat de gevoelige balans tussen wonen, werken en recreëren de laatste jaren is ver stoord. 'Wat Amsterdam voor mij echt bij zonder maakt, is het hart van de stad. Hier wonen, werken en verblijven mensen door gaans in grote harmonie met elkaar. Er zijn maar weinig steden die dat kunnen zeggen. Daarbij toont de historische binnenstad zich al eeuwen lang uiterst flexibel. Zij past zich aan veranderingen aan en blijft bij de tijd.' In 2013 hield Hodes al een pleidooi voor een Deltaplan Toerisme Amsterdam, bestaande uit drie pijlers om de harmonie in de stad te herstellen. 'Ten eerste moet Amsterdam groepsbezoek ontmoedigen en zich richten op individuele reizigers met ervaring', begint Hodes. 'Het moet de Chinezen, de Russen en de andere reisontwikkelingslanden voor lopig links laten liggen. Laat die mensen eerst maar eens ervaren reizigers worden, zoals de Amerikanen twintig jaar geleden, voordat we ze naar Amsterdam halen. Ten tweede moeten touringcars verboden wor den in het centrum. Laat groepen op klein schalig vervoer overstappen aan de randen van de stad, het liefst via het water. And last but not least: er moet een quotum voor het aantal hotelkamers voor de hele stad worden ingesteld. Het toerisme moet zich aanpassen aan het karakter van de stad: autonoom en kleinschalig.' De grachtengordel van Amsterdam staat sinds 2010 op de Unesco Werelderfgoed- lijst. Deze erkenning brengt ook de verplich ting met zich mee om volgens de Operati- onal Guidelines for the Implementation of the World Heritage Convention het erfgoed te behouden en te beschermen. De beheer ders siteholdersvan het Werelderfgoed zijn verplicht om een managementplan op te stellen waarin zij uitleggen hoe zij de unieke kwaliteiten van het gebied waarbor gen en beschermen. Verschillende stake- holders zijn betrokken bij dit beheer, zoals het Bureau Werelderfgoed van stadsdeel Centrum, ondernemersverenigingen, bewo- nersgroepen en erfgoedorganisaties. Ook Heemschut zit in dit stakeholdersoverleg. Het nemen van weloverwogen maatrege len om te voorkomen dat toerisme schade oplevert aan het Werelderfgoed valt onder deze richtlijnen. Maar hoe kom je tot verant woord management van toerisme als s/'te- holder van Werelderfgoed? In het manage mentplan lezen we dat Amsterdam zich laat leiden door de zes principes van het Inter national Cultural Tourism Charter dat door ICOMOS in 1999 is opgesteld. Het docu ment onderkent dat overmatig of slecht begeleid toerisme het cultureel erfgoed kan schaden of de karakteristieken kan aantas ten. De zes principes zijn: 1. Binnenlands en internationaal toerisme is een belangrijke bron van culturele uit wisseling; duurzame instandhouding van erfgoed levert bezoekers uit eerste hand de gelegenheid om het belang van het erfgoed te ervaren en te begrijpen. 2. De relatie tussen erfgoedsites en toerisme is dynamisch en kan conflicterende belan gen teweegbrengen. Deze relatie moet duurzaam beheerd worden in het belang van huidige en toekomstige generaties. 3. Erfgoedbehoud en planning van toerisme moet verzekeren dat bezoekers een waar devolle, bevredigende en plezierige erva ring opdoen. 4. De gastgemeenschap (bewoners, bedrij ven en organisaties) moet betrokken worden in de planning van instandhou ding en toerisme. 5. Zowel het toerisme als de instandhouding van het cultureel erfgoed moeten ten goede komen aan de gastgemeenschap. 6. Toeristische promotieprogramma's moe ten de karakteristiek van het erfgoed beschermen en versterken. Het is interessant om te kijken of deze prin cipes een rol spelen in het gemeentelijke beleid om de sterk toegenomen bezoekers aantallen aan de stad te reguleren. Hodes: 'De bestuurders belijden met hun mond voor de belangen van de bewoners op te komen, maar in de praktijk komt daar wei nig van terecht. Ondernemers en de toe ristenindustrie zijn goed georganiseerd, die hebben een hele sterke lobby gevoerd. We hebben een liberaal stadsbestuur dat veel vertrouwen heeft in marktwerking en een sterke overheidssturing afwijst. Er is een obsessie met economische groei, en men kijkt te weinig naar kwaliteit. Ik zie weinig durf en visie bij de huidige bestuurders om knelpunten op te lossen.' Hodes verwijst in dit verband naar Barcelona waar de nieuwe burgemeester (vrouw en socialist) rigoureus alle toegezegde vergunningen voor hotelex ploitaties eenzijdig heeft ingetrokken. 'De stad zal de meeste van deze zaken verlie zen, maar er is een heel duidelijk signaal afgegeven: tot hier en niet verder. Een hotelstop betekent echt dat er geen kamer meer bijkomt'. Ook Amsterdam heeft een strenge Hotelnota voor het centrum, maar de luxe hotels schieten de laatste jaren als paddenstoelen uit de grond, tot grote ergernis van Heemschut. In maart 2016 presenteerde het stadsbestuur een nieuwe, nog strengere Hotelnota. Toch zullen er nog ongeveer 100 hotels bijkomen waarvan 25 in de binnenstad! Stephen Hodes. juni 2016 HEEMSCHUT 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 7