Provinciaal inpassingsplan !P®S Redelijke voorstellen uit het feit dat er, weliswaar op meerdere gronden, 400 zienswijzen ingediend werden. Verder verliep het vervolgproces uitermate chaotisch en onoverzichtelijk. Met betrek king tot ons standpunt gloorde echter hoop, omdat de gemeenteraad voor instemming met dit wijzigingsplan voor de bochtafsnij ding van de Schie (verklaring van geen bezwaar) een aantal voorwaarden had gesteld die voor een belangrijk deel tege moet kwamen aan onze bezwaren. Heem schut kon op dat moment niet meer doen dan zich op de achtergrond opstellen in afwachting van verdere besluitvorming en de beantwoording van de zienswijzen. Het bleef lange tijd stil, althans we ontvin gen geen enkele officiële informatie. Totdat we in 2015 informeel vernamen dat het ontwerpwijzigingsplan, nota bene op ver zoek van B&W Rotterdam, op 14 februari 2014 was overruled door een inpassings plan van de Provincie waarbij het wijzigings plan was ingetrokken. Daarmee werd niet alleen de gemeenteraad verder buiten spel gezet, maar werden ook alle eerdere ziens wijzen onbeantwoord naar de prullenbak verwezen. Omdat Heemschut, als indiener van een zienswijze, niet naar behoren door de gemeente op de hoogte was gesteld van het intrekken van het wijzigingsplan, heeft Heemschut op het inpassingsplan geen zienswijze kunnen indienen. Dit terwijl het inpassingsplan hiertoe wel volop aanlei ding gaf. Het inpassingsplan verschilt qua inhoud en aanpak namelijk nauwelijks van het eerder gepresenteerde wijzigingsplan. Weliswaar is hierin de zuidelijke brug naar het poldereiland vervallen en de noorde lijke brug verhoogd van 1,00 meter naar 1,75 meter, maar daarmee blijft de door vaart voor volwaardige recreatievaart en de bruine vloot onmogelijk. Daarnaast blijven de zachte natuurvriendelijke oevers langs de Schiebocht in het ontwerp gehandhaafd. Ook in het inpassingsplan wordt dus net als in het wijzigingsplan de vaart min of meer tot sloot gedegradeerd. Hiermee wordt niet De brug bij Koudenhorn. alleen het historische beeld van de ont staansgeschiedenis van Overschie aan de Schiebocht grotendeels gewist, maar wordt tevens aan Overschie het cultuurhistorische en recreatieve ontwikkelingsperspectief ontnomen. Van het hedendaagse uitgangs punt in de monumentenzorg - behoud door ontwikkeling - is hier absoluut geen sprake. Met het wederom niet aantoonbaar reke ning houden met de cultuurhistorische waarden in het inpassingsplan handelt de provincie Zuid-Holland volgens Heemschut niet alleen in strijd met Artikel 3.1.6, lid 5 van het Besluit ruimtelijke ordening (Bro), maar ook tegen haar eigen cultuurhistori sche beleid in: - Zo heeft de Provincie 'het behouden van de Cultuurhistorische Hoofdstructuur', waarin zij zelf de vaarweg met beide oevers van de Schiebocht als cultuurhis torisch waardevol omschrijft, van provin ciaal belang benoemt. - In het provinciaal erfgoedbeleid staat het versterken van de erfgoedlijnen cen traal. Erfgoedlijnen zijn cultuurhistorisch waardevolle structuren die de provincie wil beschermen, versterken en benutten. Overschie vormt een belangrijk knoop punt van waterwegen in de erfgoedlijn trekvaarten. Voor de Provincie Zuid-Holland en B&W van Rotterdam is echter met het inpassings plan de zaak politiek afgedaan. Zij tonen op het ogenblik geen bereidheid om hier verder nog op in te gaan. Toch wil Heem schut samen met Museum Oud Overschie niet bij de pakken neer gaan zitten. We zien met een beetje wil nog wel degelijk moge lijkheden voor een beweegbare brug naar voorbeeld van die naar het recreatie-eiland Koudenhoorn in Warmond. Deze valt voor zover onze informatie strekt binnen het bud get dat voor een brug is uitgetrokken. Daar mee blijft de Schiebocht in ieder geval in brede zin voor de pleziervaart doorvaarbaar en blijft het perspectief voor cultuurhistori sche en recreatieve ontwikkeling overeind. We blijven dan ook in overleg treden met betrokken partijen die begrip hebben voor onze visie. Het kan niet zo zijn dat een rede lijk alternatief bij voorbaat geen kans krijgt. Verder zouden wij ook het behoud van het oorspronkelijke en door de Provincie als cultuurhistorisch waardevol omschreven oeverbeeld aan beide zijden van de Schie bocht bespreekbaar willen houden. We doen dan ook een dringend beroep op de Provincie Zuid-Holland en Burgemeester en Wethouders van de gemeente Rotter dam om open te staan voor onze ideeën. Hierover samen met ons mee te denken en de cultuurhistorische waarden van het gebied in het vervolgtraject mee te wegen en te respecteren. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Gert Vos is adviseur erfgoed en ruimte van Heemschut Zuid-Holland. juni 2016 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 43