M mmm- Peter Nijhof Sinds 18 maart 2016 is de provincie Flevoland een rijksmonument rijker: het Waterloopbos bij Marknesse. Een bos en laboratorium ineen als unieke symbiose van natuur en techniek, die getuigt van de toonaangevende internationale rol van Nederland op het gebied van waterbouw en waterbeheersing. Vanaf 1951 werd in de nog maar net drooggelegde Noordoostpol der in het jonge Voorsterbos een grootscha lige buitenlocatie van het Waterloopkundig Laboratorium uit Delft aangelegd. Door een netwerk van waterlopen konden overal in het bos schaalmodellen van de Deltawerken worden getest. Al snel volgden onderzoeks opdrachten uit de hele wereld voor toe komstige grootschalige waterwerken zoals rivierverbreding, havenaanleg, enzovoorts. Op 32 modelplaatsen vonden in de loop der jaren ruim 200 onderzoeken plaats. Met het vertrek van de laatste ingenieur in 1996 was dit verhaal over en uit. Nieuwe digitale onderzoekstechnieken maakten het analoge onderzoekscentrum overbodig. Alleen de 250 meter lange Deltagoot bleef tot in 2015 in gebruik. Een projectontwikkelaar aasde op het ter rein om er een bungalowpark aan te leggen, maar dat werd vooral dankzij tegengas van omwonenden verijdeld. Eind goed, al goed toen Natuurmonumenten het Waterloopbos in 2002 aankocht, nu gevolgd door de aan wijzing als rijksmonument. Tegelijk met de viering van dit heuglijke feit presenteerde Natuurmonumenten de Ontwikkelagenda Waardevol Waterloopbos voor de komende tien jaren. Met als doel om dit unieke com plex 'verder te ontwikkelen tot een gebied waar veel bezoekers avontuur, inspira tie en beleving van onze geschiedenis en ontspanning vinden', aldus het voorwoord op deze toekomstvisie. Aan de ontsluiting voor bezoekers, het herstel van waterlopen en een selectie van schaalmodellen wordt intussen hard gewerkt. Een betoverende plek waar Fleemschut Flevoland tijdens de excursie op 25 augus tus op ontdekking gaat... juni 2016 HEEMSCHUT 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 41