De Ufo die landde in Arcen Groningse gedeputeerde gelooft in Omgevingsvisie 34 Instandhoudingsplicht voor rijksmonumenten 39 Omslag: En verder: HEEMSCHUT Leegstand in Enkhuizen Monumentale schoolgebouwen Kansen voor cultuurhistorie Oude waarden, nieuwe wensen INHOUD Erfgoed en toerisme Kans met keerzijde? 65 jaar strijdbaar Stichting s-Hertogenbossche Monumenten zorg Toerisme in hartje Amsterdam. Heemschut Actief 14 Foto: iAmsterdam/Amsterdam Marketing, Bedreigd Gered in Berg en Dal 20 Lars van den Brink Nieuw lid: Jorien Wiebols 22 A Gastcolumn Albert van der Zeijden 27 Vrijwilliger op stap: Jan Astrego 28 M L Hl Excursies 44 Voordeel als Heemschutter 46 eRFGoeDveReniGinG Heem - Heemkunde - Heemschut... woorden nauw verbonden met de doel stellingen van onze vereniging. Tijdens een bijeenkomst dit voorjaar in Bonn, georga niseerd door onze zusterorganisatie Bund Heimat und Umwelt, hebben we onder meer gesproken over de betekenis van het woord Heem(schut). Een begrip dat in ons land niet zou misstaan in het Gezel schap van Geadopteerde Vergeetwoorden in het KRO-radioprogramma De Taalstaat van Frits Spits. In Duitsland is het begrip Heimat nog volop actueel, maar in Zwe den bijvoorbeeld is de associatie vooral met het platteland en niet met de stad. Het begrip heem kan mogelijk weer een nieuwe lading krijgen als we kijken naar de grote aantallen mensen die ontheemd en op zoek zijn naar een nieuwe, eigen omge ving. Erfgoed kan helpen om een nieuwe plek te vinden, die plek te waarderen en er trots op te zijn. De betekenis van erfgoed is voor iedereen verschillend. Dat blijkt ook uit alle reacties naar aanleiding van behoudsacties waar onze vrijwilligers zich telkens weer voor inzetten. Wat de een een waardevol object vindt uit de periode van de wederopbouw, vindt de ander een afschuwelijke kolos. Waar de een alleen maar een pandje in slechte staat in ziet, vindt de ander juist dat grote cultuurhisto rische waarden aanwezig zijn. Ons erfgoed bevat vele verborgen schatten, waar we elkaar op moeten wijzen. Want onze maat schappij is veelkleurig, kent vele facetten en ons eigen heem, onze directe omge ving, vele bijzondere invalshoeken. Laten we die invalshoeken meer publiek maken en koesteren. Want daarmee kunnen we ons heem optimaal 'schutten'! Karei Loeff, directeur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 3