Een miljoen bezoekers Hans Lub en Astrid Boekema voor hun horecabedrijf. Op de achtergrond de Wes- terkerk. concentratie jachthavens van de Zuiderzee. En de inwoners zelf dan? Die hebben niet veel koopkracht. Van de 18.000 inwoners wonen er maar 6000 binnen de wallen. Dat zijn meest ouderen. Kortom, het probleem van de leegstaande monumenten in Enkhuizen is niet eenvou dig op te lossen. Maar gelukkig zijn er ook positieve ontwikkelingen. Stadsherstel wijst op de nieuwe weg naar Alkmaar. De groei van het vliegveld Lelystad waar ook Enkhui zen van profiteert. En het toenemend aantal gezinnen met jonge kinderen dat weg wil uit Amsterdam. 'Die bieden wij hier graag een mooi plekje', zeggen Frans Chattellon en Nico Waalkens van Stadsherstel. De Enkhuizers hopen dat de gemeente actie onderneemt. Het symposium is daar voor een prima aanzet. De erfgoedorganisa ties zien commerciële mogelijkheden voor de Westerstraat en Enkhuizen als de cul tuurhistorie beter wordt gebruikt. Kortom, Enkhuizen kan het tij nog keren... Elders in de Westerstraat staan twee ker ken op 150 meter afstand van elkaar. Imposante monumenten, maar onttrok ken aan de eredienst. De Westerkerk heeft een opvallende gele houten klokkenstoel. De kerk is in gebruik als cultureel centrum. De katholieke kerk hoort tot het beschermd stadsgezicht. Die staat pal naast twee voor malige weeshuizen. Bijna tegen de katholieke kerk aan beweegt een groot, kleurig springpaleis. Het is schoolvakantie. De uitbaters van horeca gelegenheid Onder de Wester mogen de ruimte voor de weeshuizen als terras gebrui ken. Op voorwaarde dat zij in de vakanties daar iets voor de kinderen organiseren. Flans Lub en Astrid Boekema doen dat met liefde. Lub: 'Wij denken ook graag mee over hoe je monumenten op een andere manier gebruikt. We maken daarvoor tekeningen en ontwerpen.' Astrid en Flans willen ook wel een historisch en toeristisch informatiepunt inrichten onder de Westertoren met een klein terras. Koeman: 'Een prima startpunt voor stadswandelingen. Zo'n punt maakt de drempel ook lager om de kerk met zijn 17de-eeuwse stadsbibliotheek te bekijken.' De gidsen wensen dat meer ondernemers in Enkhuizen het zo doen. Stadsherstel Amsterdam wil wel meedenken over een nieuwe functie voor de katholieke kerk. Maar dan moet de gemeente Enkhuizen wel de eerste stap zetten. Dat is nog niet gebeurd. Sterker nog, de gemeente over weegt de kerk te laten slopen en het groot ste weeshuis te verkopen. Nico Waalkens vindt dat een slecht plan. 'Kerk en weeshui zen vormen een geheel. Sloop zou ook een raar gat slaan in de Westerstraat.' Enkhuizen krijgt een miljoen bezoekers per jaar. Daarvan komen 600.000 voor het Zui derzeemuseum en pretpark Sprookjeswon derland. Die moetje toch ook kunnen ver leiden tot een bezoekje aan de oude stad? 'Maar dan moetje ze wel meer bieden dan nu', meent Klaas Koeman. De voorzitter van Oud Enkhuizen ziet commerciële kansen in het beter benutten van de cultuurhistorie van de stad. Probleem is dat pretpark en museum zich onvoldoende realiseren dat een florerende binnenstad ook in hun voor deel is. Van het eigen achterland kan Enkhuizen ook niet alles verwachten. Dat is voorna melijk water. Al trekt dat in de zomer veel watertoeristen. Enkhuizen heeft de grootste Frans Chattellon bij een pand van begin 20SK eeuw met een aantrekkelijke etalage. juni 2016 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 33