Vrijwilliger op stap Achteloosheid flink afgebouwd en was het draagvlak voor monumenten bij de lokale bestuurders naar een dieptepunt gezakt. De druppel die bij de commissie de emmer deed overlopen, was de weigering door de gemeenteraad om dertien naoorlogse gebouwen op de monumentenlijst te zetten. Met een aantal andere erfgoedorganisaties hebben wij toen Forum Erfgoed Enschede (FEE) opgericht.' Inmiddels hebben we de binnenstad verla ten en staan we voor de Renatakerk aan de Brinkstraat, een sprekend voorbeeld van wederopbouwarchitectuur. Hier vond vorig jaar mei de oprichtingsbijeenkomst van FEE plaats. Jan pakt de draad van zijn betoog weer op: 'Wat betreft wederopbouw archi tectuur gaat het echt om zendingswerk. Wij merken dat woningcorporaties en ambtena ren vaak geen enkel benul hebben van deze periode. Het vergt enige kennis en aan scherping van je esthetisch vermogen om De fabriek van Scholten aan de Haaksbergerstraat werd in 1997 gesloopt om plaats te maken voor het Medisch Spectrum Twente. Renatakerk aan de Brinkstraat. de kwaliteit en diversiteit van naoorlogse gebouwen te onderkennen. Door middel van rondetafelgesprekken en bijeenkomsten propageren wij een zorgvuldige omgang met deze beeldbepalende gebouwen.' Op onze route naar de naoorlogse wijk Veld kamp passeren we de monumentale Jan- ninkfabriek. Deze oude textielfabriek is in de jaren tachtig herbestemd tot een complex voor sociale woningbouw. Ondanks dat veel oude fabrieken zijn gesloopt, was Enschede wel een voorloper in de herbestemming van industrieel erfgoed. 'Ook dat vereiste des tijds een enorme omslag in het denken van architecten en stedenbouwkundigen. Een zelfde omslag wil Fleemschut Overijssel ook voor de wederopbouwarchitectuur bereiken. Neem een wijk als Veldkamp. Daar heeft men nu totaal geen aandacht voor, waar door winkelpuien en gevels nodeloos wor den verminkt. Men doet eigenlijk maar wat. Juist tegen die achteloosheid komen wij in verweer. De eerste stap is gezet, laten we er nu voor zorgen dat de afgewezen panden alsnog op de monumentenlijst komen.' 30 HEEMSCHUT juni 2016

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 30