O" Special Oorlogsschade en herstel Een nieuwe stichting Samenwerking met gemeente A 1 Topprioriteit na de bevrijding in oktober 1944 is het hoogst noodzakelijke herstel van de opgelopen oorlogsschade. Meer dan 1700 percelen werden verwoest of zwaar beschadigd. Met name de bevrijdingsslag heeft een spoor van vernielingen achterge laten; de littekens daarvan zijn nog steeds zichtbaar. Vanaf oktober 1942 is de 'Verordening tot Behoud van Monumenten in de gemeente 's-Hertogenbosch' van kracht. De bur gemeester heeft deze verordening vast gesteld'... waarnemend de taak van den gemeenteraad ingevolge het bepaalde bij de Verordening van de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied'. Onder waarnemend burgemeester Loeff, dus pas na de bevrijding, wordt eind 1944 de rege ling 'Veiligstellen schatten van geschiede nis, kunst en wetenschap' van kracht. De Monumentenverordening van 1996 geeft als definitie van een monument: Alle zaken die van algemeen belang zijn wegens hun schoonheid, hun betekenis voor de weten schap of hun cultuur-historische waarde. Terreinen die van algemeen belang zijn wegens daar aanwezige zaken als bedoeld in de vorige zin, behoren daar ook toe. In een nota 'voor de heer Burgemeester' zet de adjunct-directeur van Gemeentewer ken de belangrijkste taken voor een nieuw op te richten stichting 's-Hertogenbossche Monumentenzorg (sHMz)' uiteen: '...het in standhouden van de nog aanwezige monu menten van geschiedenis en kunst hier ter stede aanwezig.' Hij voegt daarbij een Monumentenlijst 1949 '...waarop aange geven is de ligging van het monument (het zijn er meer dan 175, TG) met een korte aanduiding alsmede de toestand waarin dit monument momenteel verkeert.' Daarnaast worden straten, vestingwerken, stoephek ken, gevelstenen en bovenlichten genoemd, die voor verval behoed moeten worden. Om zo nodig een bijdrage in geld te kunnen leveren voor de instandhouding en consoli dering van monumenten, moet de stichting over financiële middelen beschikken. De bestuursleden leggen ieder een bedrag in waardoor het eerste stichtingskapitaal wordt gevormd. Aan relaties wordt gevraagd een jaarlijkse contributie te betalen. Om aan res tauratieprojecten te kunnen bijdragen, wordt om gemeentelijke subsidie gevraagd en ver kregen; ook het Rijk verleent subsidies. In 1967 start een donateurswerving met een 'pleidooi voor 's-Hertogenbosch' van de hand van architect Jan van der Eerden, bestuurslid van de stichting sinds 1963. In het pleidooi wordt niet alleen aandacht voor het monument gevraagd, maar bovenal voor de totaliteit van de historische binnenstad. Na overleg tussen gemeente en sHMz over subsidies besloot de gemeenteraad in 1969 een fonds restauratie kleine monumenten in te stellen met een jaarlijkse inbreng van 50.000 gulden. Eindelijk een structurele voorziening! De stichting bepleitte om alle panden bin nen de stadswallen, ouder dan 100 jaar, onder het fonds te laten vallen, evenals de monumenten in het buitengebied. Met het fonds en de meer structurele subsidies van rijk en provincie vond er daarna een verschuiving van activiteiten plaats van de stichting naar de gemeente. sHMz heroriën teerde zich daarop en nam de rol op zich van 'monumentenwacht'. Stedelijke samenwerking kwam vooral gang rond het Monumentenjaar 1975. Concreet worden sHMz, de VVV, de Dienst Gemeen tewerken, de Kring Vrienden van 's-Herto- genbosch en De Boschboom gevraagd het monumentenjaar vorm en inhoud te geven. Er komt overleg tussen sHMz, de Kring Vrienden en De Boschboom over het res- tauratiebeleid van de gemeente. In 1995 willen B&W overleg '...over de wijze waarop de gewenste contacten met de plaatselijke organisaties op het vlak van de Bossche bouwhistorie en monumentenzorg kunnen plaatsvinden.' Hieruit is het ook nu nog functionerende Overleg Monumentenbelan genorganisaties (MBO) ontstaan. In de loop der jaren heeft binnen de gemeentelijke organisatie de opbouw van eigen expertise op het gebied van monu mentenzorg plaatsgevonden. Ook archeo logie en bouwhistorie zijn in wisselwerking met particuliere organisaties tot de vaste werkgebieden van de gemeente Den Bosch gaan behoren. Deze werkterreinen hebben Oorlogsschade aan het station van E. Cuypers en omgeving, oktober 1944. 24 HEEMSCHUT juni 2016

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 24