Eusebiuskerk weggemoffeld? HEEMSCHUT M M fl Vakwerkbouw Het winnende ontwerp van DP6 architectuurstudio. Bron: DP6 architectuurstudio. GELDERLAND De Arnhemse Eusebiuskerk dreigt te worden weggestopt achter nieuwbouw. Het na de oor log ontstane Kerkplein, dat voor de toren ligt, wordt mogelijk bebouwd. De gemeente wil hier onder andere een filmhuis realiseren en ook een aantrekkelijker verbinding maken tussen de binnenstad en de Rijn. De bebouwingsmo gelijkheden die het bestemmingsplan biedt kunnen echter een fikse belemmering vormen voor de zichtbaarheid en de toegankelijkheid van de kerk. Bij de voor een ontwerpwedstrijd ingediende plannen is helaas weinig rekening gehouden met de kerk. Slechts één ontwer per maakt gebruik van oude (straat)patronen, door een nieuwe 'Torensteeg' te integreren en daarmee een zichtlijn op de kerktoren door het bouwblok heen te creëren. Gelukkig is dit ont werp (zie illustratie) ook uitverkoren. Heemschut Gelderland heeft een aantal sug gesties gedaan voor de uitwerking van het plan. Zowel visueel (zichtbaarheid kerk), fysiek (bereikbaarheid kerk en toren) als functioneel (synergie met filmhuis, horeca enzovoorts). Ook dienen de (waarschijnlijke!) archeologi sche vondsten gerespecteerd of geïntegreerd te worden. In de kerk vinden veel activiteiten plaats om de hoge exploitatiekosten te dekken. Zij staat al jaren in de steigers vanwege de slecht uit gevoerde herbouw na de vernietiging in 1944. Ten aanzien van de hoge restauratiekosten bestaat er momenteel zelfs een noodsituatie. De Eusebiuskerk moet zo snel mogelijk uit de steigers en goed in het zicht blijven! Daarom moet er geen 'bastion' voor de kerk verschijnen, maar juist een 'aantrekkelijk' gebouw! Harro Frieling actief LIMBURG Slowbuilding, naar analogie van slowcooking, noemde Coen Eggen het bij de presentatie van zijn boek over vakwerkbouw op 2 maart in een volgepakte Jan van Eyckacademie in Maastricht (zie ook nummer 1). Vakwerkbouw maakt gebruik van in de omgeving voorhan den materialen. De prefab-bouwvorm zorgt ervoor dat de constructie buiten de bouwplaats gereed kon worden gemaakt. Het biedt ook de mogelijkheid van een gemakkelijke verplaat sing. Duurzaamheid en de isolatiewaarde van de stroleemwanden maakt het ook voor nu een interessante bouwvorm. Nog steeds verdwijnt er vakwerkbouw die niet als belangrijk wordt herkend, zoals nog onlangs bij de aanleg van de buitenring in Parkstad. Eggen vindt ook dat mede door ontwerpende monumentencommissies nog steeds fouten worden begaan, om niet te spreken van ver anderingen die illegaal worden aangebracht. Coen Eggen hield bij zijn presentatie daarom een hartstochtelijk pleidooi voor sensibilisering van pandeigenaren. De eigenaar moet direct betrokken blijven bij onderzoek en restauratie van zijn pand in plaats dat deskundigen buiten hem om werken. 'Laat de eigenaren aan een deel van het bouwtechnisch onderzoek mee werken. Dat scheelt hen ook in de kosten.' En denk dan niet alleen aan de technische aspec ten. Erfgoed vertelt ook verhalen, die moeten worden bewaard. De commissie Limburg blijft alert op het onderwerp. Hans Vermeer Vlechtwerk als basis voor originele vak werkbouw. juni 2016 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 19